Widok na skarpy i Jezioro Włocławskie

Tama Włocławek i Jezioro Włocławskie – Galeria zdjęć

Tama Włocławek to jedna z największych elektrowni wodnych w Polsce i stanowi jeden ze znaków rozpoznawalnych naszego miasta. Powstałe w wyniku budowy tamy duże Jezioro Włocławskie z kolei jest największym tego typu sztucznym zbiornikiem wodnym. Oprócz tego same jezioro otacza po stronie Zawiśla przepiękna i unikatowa przyroda. Przez to miejsce to budzi ogromne zainteresowanie nie tylko wśród włocławian, ale i turystów z poza Włocławka. Z tego powodu warto zaprezentować to niezwykłe miejsce i co nieco o nim powiedzieć. Zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu na temat włocławskiej tamy oraz Jeziora Włocławskiego oraz do obejrzenia autorskiej galerii zdjęć!


Tama Włocławek – Garść ciekawostek

Elektrownia wodna we Włocławku jest największą przepływową elektrownią w Polsce. W skład budowy tej masywnej konstrukcji wchodzi 6 hydrozespołów, dzięki którym tama wytwarza energię w ilości rocznie 0,739 TWh. Budowę tamy rozpoczęto 1 stycznia 1962r. czyli ponad 60 lat temu, a zakończono w 1970r. Po 44 latach od budowy tama przeszła gruntowny remont w 2014r. Obecnie firmą odpowiedzialną za elektrownię jest Energa Wytwarzanie S.A. Tama Włocławek oprócz spełniania funkcji elektrowni wodnej stanowi również atrakcję turystyczną. Co roku na włocławski stopień wodny przyjeżdżają autokary z turystami zwiedzającymi obiekt oraz Jezioro Włocławskie.


Piękno przyrody Jeziora Włocławskiego

Jezioro Włocławskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce pod względem powierzchni (ok. 75km2) oraz drugim największym pod względem pojemności (ok. 370 mln m3). Zbiornik usytuowany jest na Wiśle, wpływa do niego również zatoka Zarzeczewo. Od strony Zawiśla otaczają go liczne lasy oraz skarpy, a wysokość terenu nad jeziorem wynosi ok. 60-70 m n.p.m. Nad Jeziorem Włocławskim usytuowane są liczne ośrodki turystyczne, w tym Zarzeczewo, Wistka Szlachecka, Soczewka czy Murzynowo. Miejsce to jest zamieszkiwane przez liczne ptactwo wodne, m.in. łabędzie czy kaczki. Oprócz funkcji energetycznej i turystycznej zbiornik wodny pełni również funkcje

 • retencyjną – zatrzymuje fale powodziowe, jak np. w 2010 lub 2014 roku;
 • rekreacyjną – nad Włocławskim leżą liczne przystanie wodne, jak np. dwie przystanie włocławskie (przystań miejsca na osiedlu Łęg oraz Przystań im. Jerzego Bojańczyka).
 • Widok na skarpy i Jezioro Włocławskie
 • Widok na skarpy i Jezioro Włocławskie
 • Jezioro Włocławskie
 • Roślinność nad Jeziorem Włocławskim

Krzyż im. Księdza Jerzego Popiełuszki

Na tamie znajduje się miejsce pamięci księdza Jerzego Popiełuszki. Na początek trzeba przybliżyć historię księdza. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem „Solidarności”, przez co spotykały go prześladowania ze strony obecnej władzy. W 1984r. został uprowadzony i zamordowany ze szczególnym okrucieństwem przez funkcjonariuszy ówczesnej Służby Bezpieczeństwa. Zwłoki kapelana „Solidarności” wyłowiono właśnie w pobliżu Włocławka. Stąd to miejsce pamięci mające przypominać o tej tragicznej historii. Pomnik w postaci podświetlanego krzyża znajduje się na brzegu obok tamy i prowadzi do niego droga na dół z tamy. Po drodze znajduje się tablica pamiątkowa. Pomnik obecnie jest miejscem różnych uroczystości państwowych z udziałem współczesnej „Solidarności”. Jako ciekawostkę można dodać, że krzyż został poświęcony przez papieża Jana Pawła II w dn. 7 czerwca 1991r.

 • Krzyż im. Księdza Jerzego Popiełuszki
 • Krzyż im. Księdza Jerzego Popiełuszki

Źródła:

 • https://www.naukowiec.org/tablice/geografia/najwieksze-sztuczne-zbiorniki-i-stopnie-wodne_799.html
 • http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/17625,wloclawek-tama-na-wisle.html
 • https://historiawloclawka.pl/kronika-dziejow-miasta
 • https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_Pomnik_ks._Jerzego_Popie%C5%82uszki_we_W%C5%82oc%C5%82awku
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Wodna_we_W%C5%82oc%C5%82awku#cite_note-3
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_W%C5%82oc%C5%82awskie#Turystyka
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Popie%C5%82uszko

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij

2 comments

comments user
Jacek

Niech Pan redaktor doczyta literature naukową i przestanie mylić jezioro ze zbiornikiem zaporowym. To są zupełnie inne dwa akweny hydrobiologiczne.

  comments user
  Głos Włocławianina

  „Jezioro Włocławskie” to jest nazwa tego zbiornika wodnego 🙂