Włocławek i Wielkanoc 100 lat temu

Nadeszła Wielkanoc 2025 roku, czas, kiedy spotykamy się przy naszych rodzinnych stołach i kultywujemy nasze regionalne tradycje. W artykule sprzed dwóch lat przedstawiłem wybrane tradycje wielkanocne z naszego regionu. Tym razem jednak zajrzymy do prasy sprzed równo stu lat, żeby…

Strój ludowy kujawski – elegancja i prostota Kujaw

Strój ludowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury i tożsamości regionalnej. W Polsce istnieje wiele typów strojów ludowych, zależnych od regionu – każdy z nich różni się kolorem, krojem, zdobieniami oraz symboliką. Choć różnorodne, łączy je bogactwo wzorów, ręczne…

Włocławek, róg ulicy Tumskiej i Starego Rynku, widoczne nazwy ulic.

Dawne nazwy włocławskich ulic

Nie jest to tajemnicą, że świat nieustannie się zmienia i Włocławek nie jest tutaj wyjątkiem. Krajobraz miasta nieustannie ewoluował, o czym nie jeden tekst m.in. na naszej stronie napisano. Zmiany te zarówno rzucały się w oczy, jak np. rozwój i upadki…

Trzęsienia ziemi w historii Włocławka

Trzęsienia ziemi w Polsce w zasadzie nie są zjawiskiem spotykanym. Jeżeli już występują, to o bardzo niewielkiej sile. Mało znanym faktem jest jednak, że takowe w historii naszego kraju występowały na ziemiach polskich i tyczy się to także naszego regionu.…

Pan Pomidorek Robotek na wysypisku i napis z logiem Keczupkonu

Keczupkon- festiwal fantastyki dla Włocławian

Keczupkon to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników fantastyki, gier RPG, malowania figurek oraz gier planszowych. W marcu 2024 roku odbyła się jego pierwsza edycja we Włocławku, przyciągając entuzjastów z całego regionu. ​ Włocławskie Towarzystwo Fantastyki działa od 2019 roku i organizuje…

Zapomniane włocławskie pomniki

Włocławek pełen jest przeróżnych pomników oraz miejsc pamięci upamiętniających jego bardzo długą historię. Te najbardziej znane pomniki, to m.in. Pomnik Żołnierza Polskiego, Pomnik Obrońców Wisły 1920 r. czy też kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednak w tym artykule przyjrzymy się pomnikom równie…

Najstarszy szpital we Włocławku – Szpital św. Witalisa

Mało kto może sobie zdawać sprawę z tego, jak długa jest historia medycyny i służby zdrowia we Włocławku. Obecnie Włocławek posiada swój Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Jednak jeden z pierwszych szpitali w naszym mieście powstał prawie 700 lat temu. W dzisiejszym krótkim artykule…

Młyn motorowy Suszyce

Suszyce włocławskie – garść ciekawostek

Włocławek w trakcie wieloletniego rozwoju nie raz powiększał swoje granice o okoliczne wsie. Wsie z pozoru niepozorne, lecz często z bogatą, lecz mało znaną historią. W jednym z poprzednich artykułów omawiałem ciekawostki historyczne związane z wsią Mielęcin wcieloną do granic miasta…

Przejdź do treści