Historia

Ciekawostki historyczne z Włocławka oraz pozostałej części regionu. Odkryj tajemnice z przeszłości Twojej małej ojczyzny.

Włocławskie pocztówki i Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Przy okazji ostatniego Jarmarku Staroci i Rękodzieła Ludowego organizowanego przez Muzeum Historii Włocławka, miałem okazję nabyć z pozoru zwykłą pocztówkę. Pocztówkę, która prezentuje przedwojenny Włocławek. Jednak podpis na odwrocie pocztówki wyraźnie mówił, że pocztówka ta nie pełniła zwykłej roli. W dzisiejszym artykule opowiem…

Nowy kościół św. Stanisława w trakcie budowy.

Nieistniejący kościół św. Stanisława

Kościół św. Stanisława we Włocławku współcześnie znajduje się przy ul. Żeromskiego 19 Jest stosunkowo młodym kościołem, porównując do innych włocławskich świątyń, gdyż erygowany został 2 lutego 1922 r.1 przez biskupa kujawsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego. Mało kto jednak wie, że kościół św. Stanisława nie…

Plakat zachęcający do nauki języka esperanto.

Dawna moda na esperanto we Włocławku

W trakcie poszukiwania materiałów do jednego z artykułów natknąłem się na parę wzmianek na temat funkcjonowania języka esperanto we Włocławku przed II wojną światową. Zainteresowany tym tematem postanowiłem zbadać ten temat. Ze względu na to, że nie udało mi się odnaleźć większej ilości informacji…

Grodzisko w Zarzeczewie

Zarzeczewo i tajemniczy zamek krzyżacki

Zarzeczewo, obecnie niewielka wieś na prawym brzegu Wisły, wydaje się być miejscem niepozornym. Miejscem, które współcześnie kojarzy nam się yacht clubem oraz targami rolniczymi. Zarzeczewo jednak posiada długą i bardzo interesującą historię pełną nierozwiązanych tajemnic. Już 100 lat temu wysnuwano hipotezy na temat tego, że Zarzeczewo…

Zazamcze – początki dzielnicy

W artykule równo sprzed tygodnia przytoczyłem historię ulicy Matebudy i genezę jej nazwy. We Włocławku jest wiele miejsc z interesującymi i często nieoczywistymi nazwami, które wynikają z ich długiej historii. Jednym z miejsc, o interesującej nazwie jest dzielnica Zazamcze. Pierwsze co…

Ul. Matebudy i jej tajemnicza nazwa

Kształt miasta Włocławek na przestrzeni lat ulegał różnym przemianom. Ciągle powstawały nowe ulice lub zmieniały się stare. W wielu poprzednich artykułach analizowałem przemiany włocławskich ulic. Istnieje jednak ulica, która istnieje w naszym mieście przez setki lat z praktycznie niezmienioną nazwą…

Pierwsza lokacja, Włocławek

Pierwsza lokacja Włocławka i jej zagadka

W tym roku obchodzimy 770 rocznicę pierwszej historycznej lokacji miasta Włocławek. Od roku 1255 Włocławek oficjalnie funkcjonował jako miasto biskupie i na prawach miejskich funkcjonuje aż do dziś. Jednak wydarzenie to nie było dużym przełomem dla Włocławka, co raczej określeniem jego…

Pierwsza katedra włocławka. Tajemnica sprzed 700 lat

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych Włocławka. Katedra ta istniejąca od prawie 700 lat skrywa w sobie mnóstwo reliktów czasów średniowiecznych oraz własnych sekretów, o których można by się rozpisywać na wiele artykułów. Jednak…

Flaga Włocławka obok flagi Polski w dzień niepodległości, 11 listopada 2017 r.

Flaga Włocławka – krótka historia

Dziś obchodzimy święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym na ulicach, domach czy balkonach mieszkań nie brakuje dumnie powiewających biało-czerwonych flag. Święto to zwraca naszą uwagę na symbole narodowe. W związku z tym w dzisiejszym krótkim artykule pragnę pochylić się…

Przejdź do treści