Kultura

Ciekawostki, opracowania oraz inne artykuły związane z kulturą. Wszystko o kulturze regionu i jej twórcach!

Festiwal fantastyki Keczupkon 2025

2 edycja festiwalu fantastyki-Keczupkon

10-11 maja 2025 były wyjątkowymi dniami dla miłośników fantastyki, anime i gier RPG. Festiwal fantastyki „Keczupkon” sprawił, że wszyscy niezależnie od wieku dobrze się bawili grając i przebierając się za różne postacie. Na wydarzeniu czekało na uczestników dużo atrakcji. Podobnie…

Flaga Włocławka obok flagi Polski w dzień niepodległości, 11 listopada 2017 r.

Flaga Włocławka – krótka historia

Dziś obchodzimy święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym na ulicach, domach czy balkonach mieszkań nie brakuje dumnie powiewających biało-czerwonych flag. Święto to zwraca naszą uwagę na symbole narodowe. W związku z tym w dzisiejszym krótkim artykule pragnę pochylić się…

Włocławek i Wielkanoc 100 lat temu

Nadeszła Wielkanoc 2025 roku, czas, kiedy spotykamy się przy naszych rodzinnych stołach i kultywujemy nasze regionalne tradycje. W artykule sprzed dwóch lat przedstawiłem wybrane tradycje wielkanocne z naszego regionu. Tym razem jednak zajrzymy do prasy sprzed równo stu lat, żeby…

Strój ludowy kujawski – elegancja i prostota Kujaw

Strój ludowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury i tożsamości regionalnej. W Polsce istnieje wiele typów strojów ludowych, zależnych od regionu – każdy z nich różni się kolorem, krojem, zdobieniami oraz symboliką. Choć różnorodne, łączy je bogactwo wzorów, ręczne…

Włocławskie kolekcjonerskie „Albumy Bohma”

Niektórzy z Was pewnie zajmowali się w dzieciństwie (lub zajmują się nadal) kolekcjonowaniem. Obecnie bardzo mocne jest zbieranie figurek z postaciami z ulubionych książek, seriali, filmów czy gier. Jeszcze wcześniej w modzie było kolekcjonowanie kart z postaciami z bajek czy sportowcami…

Stara gazeta – obraz dawnego miasta

Jakieś półtora roku temu napisałem artykuł, w którym wymieniłem listę dawnych tytułów prasowych, jakie były w naszym regionie wydawane. Bardzo wówczas zainteresował mnie fakt, jak wiele dzienników, tygodników czy miesięczników ukazywało się we Włocławku. Do tej pory odkrywam nowe tytuły wydawane przez…

Reklama pracowni B. Sztejnera

Bolesław Sztejner – Twórca wspomnień

W artykule z poprzedniego miesiąca na temat starych pocztówek oraz o wspomnieniach, jakie ze sobą niosą, wspomniałem o pewnym człowieku. Człowieku, który był twórcą jednych z najstarszych pocztówek z naszego regionu. Odpowiadał on nie tylko za fotografie, ale także nakład tych…

Włocławskie wyroby czekoladowe

Nie tylko fajans! Inne kultowe towary eksportowe Włocławka

Chyba wszyscy możemy się zgodzić z tym, że stare trendy uwielbiają powracać niczym boomerang. Obecnie przeżywamy duży nawrót mody fajansowej. Powstała duże centrum kultury, którego tematyką jest włocławski fajans, a fajansowe dekoracje zaczynają gościć na ulicach naszego miasta. Piękne ręcznie malowane „włocławki” to…

Stara pocztówka jako kapsuła czasu

Mamy XXI wiek, a forma korespondencji jaką jest poczta, została wyparta przez internetowe komunikatory. Wydawałoby się, że zajmowanie się tą dla wielu już archaiczną metodą korespondencji mija się z celem. Przed erą nieustannego postowania na mediach społecznościowych zdjęć okraszonych emotikonami funkcjonowała inna…

book opened on white surface selective focus photography

Najlepsze książki o Włocławku na start

Współcześnie w internecie powszechny jest wizerunek Włocławka jako komplentej dziury, którą każdy chce czym prędzej opuścić przy pierwszej lepszej okazji. Tego typu memy czy dowcipy oczywiście aplikują się do większości miast średniej wielkości w Polsce. Pomimo tego ciągle powraca zainteresowanie historią czy kulturą danego…

Przejdź do treści