Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś, 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. We Włocławku obchody odbyły się nieco wcześniej, tj. w piątek 12 kwietnia o godz. 12:00 pod pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego na Placu Wolności. Organizatorem tej uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystości wziął udział prezydent miasta Marek Wojtkowski oraz senator Krzysztof Kwiatkowski, członek Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Oprócz części oficjalnej uroczystości senator Krzysztof Kwiatkowski ogłosił swoje poparcie dla startującego w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Włocławku
Źródło: UM Włocławek, Facebook

Zbrodnia katyńska i jej ofiary

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili całemu światu odkrycie w lesie katyńskim grobów oficerów Wojska Polskiego, jak się później okazało, zamordowanych przez Armię Czerwoną. Wiosną 1940 roku zamordowano ok. 22 tysięcy Polaków, wśród których byli wysoko postawieni żołnierze, ale także i nauczyciele, profesorowie, policjanci czy urzędnicy. Początkowo winę za to ludobójstwo władze sowieckie zrzucały na wojska III Rzeszy, które wówczas dokonywały ataku na Związek Radziecki. Pomimo takiego stanowiska państwa zachodnie, w tym USA i Wielka Brytania posiadały informacje o tym, że to Związek Radziecki jest winny ludobójstwa. Przez lata w państwach bloku wschodniego prawda o zbrodni w Katyniu była cenzurowana. Władze ZSRR przyznały się oficjalnie do zbrodni dopiero w 1990 roku, czyli prawie pół wieku po samej zbrodni. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypadający na 13 kwietnia został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 roku.

W związku z tą datą nie należy nigdy zapomnieć o ofiarach tej zbrodni z Włocławka. Wśród włocławian zamordowanych w lesie pod Katyniem są m.in. kpt. Jan Grzelak (pośmiertnie awansowany w 2007 roku przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do stopnia majora Wojska Polskiego), kpt. Aleksander Ciechanowski czy też por. Zygmunt Bahr. W samym serwisie internetowym Cmentarze Katyńskie na liście ofiar zbrodni katyńskiej widnieje ok. 30 nazwisk osób urodzonych we Włocławku. Pełna lista zidentyfikowanych ofiar zbrodni katyńskiej dostępna jest w serwisie Cmentarze Katyńskie (https://katyn.miejscapamieci.gov.pl).


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij