Kujawskie Zapusty we Włocławku – Tradycja, Zabawa i Radość Karnawału
2 marca odbyła się Koza, czyli kujawski obrzęd ulicami Włocławka. Na wydarzenie mieszkańcy przybyli bardzo licznie. Kujawskie Zapusty, zwane inaczej „chodzeniem za kozą”, to jedno z najbarwniejszych i najbardziej charakterystycznych wydarzeń karnawałowych w regionie Kujaw, a Włocławek, z jego bogatą tradycją, stanowi doskonałą arenę dla tej niezwykłej zabawy. Każdego roku, na przełomie lutego i marca, mieszkańcy miasta gromadzą się, aby wziąć udział w zapustnym korowodzie, który łączy w sobie folklor, taniec, muzykę i przebrania.
Korowód i tradycja zapustów
Zapusty, czyli karnawałowe obchody, mają swoją historię sięgającą wieków, a w regionie Kujaw zachowały się do dziś w swojej unikalnej formie. We Włocławku Zapusty to czas, kiedy na ulicach miasta pojawiają się postacie w fantazyjnych kostiumach, maskach i przebraniach. Wśród nich znajdują się zarówno postacie tradycyjne, jak i te, które zostały stworzone na potrzeby współczesnych czasów.
Coroczne obchody zapustów we Włocławku rozpoczynają się barwnym korowodem, który przemieszcza się przez główne ulice miasta: Bulwary, 3-go Maja, Plac Wolności. Uczestnicy, przy akompaniamencie muzyki ludowej, tańczą i śpiewają, oddając hołd tradycjom, które przez pokolenia były przekazywane z ust do ust. Ważnym elementem zapustów jest także rytuał „pożegnania zimy”.
Kujawskie zapusty jako niematerialne dziedzictwo
Tradycja ta dokumentowana już od dekad kontynuowana jest do dziś, czego dowodem jest tłum na tegorocznych obchodach. Pod koniec 2020 została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Zostaw komentarz z opinią na temat artykułu