„Promień Słońca”, czyli Bohm w wydaniu dla dzieci
Kontynuując cykl przeglądu starych włocławskich czasopism nie mogłem przejść obojętnie wokół czasopisma „Promień Słońca”. Była to niecodzienna pozycja, gdyż kierowana była do dzieci i młodzieży i wydawana przez fabrykę cykorii Ferd. Bohm & Co. W dzisiejszym artykule przedstawię nietypową pozycję w historii włocławskiej prasy!
Krótki rys historyczny
O historii fabryki Bohma we Włocławku oraz „Promieniu Słońca” wspominałem w jednym z poprzednich artykułów. Czasopismo zaczęto wydawać w roku 1934. W tamtym czasie fabryka Bohma funkcjonowała jako „Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm et Co. i Gleba we Włocławku”. Czasopismo stanowiło jedną z form promocji produktów fabryki. Inną formą promocji były np. filiżanki do kawy lub – również kierowane dla dzieci – albumy ze zdjęciami i ciekawostkami. Numer publikowano przez kolejne lata prawdopodobnie aż do wybuchu II wojny światowej w formie miesięcznika na początku każdego miesiąca z pominięciem przerwy wakacyjnej (lipiec, sierpień). O ile administracja pisma znajdowała się we Włocławku, tak redakcja mieściła się już w Warszawie. Czasopismo to więc było dostępne nie tylko w naszym regionie, ale i w reszcie kraju.
Rzut okiem na „Promień Słońca”
Pierwsza strona prezentowała zazwyczaj kolorowy obraz. To co najbardziej interesujące prezentowało się na kolejnych stronach czasopisma. Oprawa graficzna bardzo żywa i kolorowa przyciągała uwagę młodych czytelników. W treści pełno było ciekawostek ze świata, opowiadań oraz wierszy okraszonych ilustracjami. Na ostatnich stronach pisma młodzi czytelnicy mogli spróbować swoich sił w rozwiązywaniu łamigłówek czy próbowaniu zamieszczonych przepisów z wykorzystaniem produktów fabryki Bohma. Oprócz tego nie brakowało oczywiście zachęt do kupowania kolejnych produktów w postaci rymowanek czy obrazków dzieci z produktami Bohma.
Jak zdobyć numer „Promienia”?
Na opakowaniach produktów zakładów Bohma, np. kawy czy mieszanki, można było znaleźć znaczki. Za każde zebrane w danym miesiącu 5 sztuk można było uzyskać jeden numer czasopisma. Zdobyte znaczki należało wysyłać pocztą adresując do fabryki Bohma we Włocławku. Zdobywać czasopisma można było każdego miesiąca oprócz przerwy wakacyjnej.
Źródła:
- „Promień Słońca”, wybrane numery, 1935-1937
Zostaw komentarz z opinią na temat artykułu