Fabryka Cykorii Bohm – garść ciekawostek

Nie jeden raz już zdążyliśmy się przekonać o tym, iż stare trendy lubią powracać do łask. W ostatnich latach można zauważyć do dawnych symboli czy coraz większe zainteresowanie dawną historią i kulturą naszego regionu. Nic więc dziwnego, iż do łask powrócił włocławski fajans, który powoli zaczyna zdobić ulice Włocławka. Jednak zanim Włocławek był miastem fajansu, wcześniej nasze miasto słynęło z czegoś innego – z cykorii. W dzisiejszym artykule pragnę przedstawić garść ciekawostek o Fabryce Cykorii braci Bohm!


O fabryce parę słów

Włocławska fabryka cykorii powstała już w 1816 roku założona przez braci: Ferdynanda Gotliba i Ludwika Wilhelma Bohmów. Była to pierwsza fabryka cykorii w Polsce i trzecia taka w Europie. Fabryka mieściła się w miejscu współczesnej fabryki Delecta (pierwotnie ul. Toruńska 2). Początkowo cykoria była importowana zza granicy, jednak po czasie zaczęto korzenie cykorii uprawiać w naszym regionie. Jedna z takich plantacji mieściła się w Brześciu Kujawskim. Uprawy cykorii w naszym regionie po czasie przysłużyły się z czasem innym powstającym fabrykom w kraju. Zakład początkowo skupiał się na produkcji kawy zbożowej z dodatkiem cykorii. Śmierć Ludwika Bohma spowodowała przejęcie zakładu przez brata Ferdynanda, a po 1881 roku zakład nosił nazwę „Ferd. Bohm & Co. Fabryka Cykorji we Włocławku”. W 1922r. fabryka zatrudniała ok. 170 pracowników. Dodatkowo fabryka posiadała własne suszarnie rozsiane po całym naszym regionie oraz własne warsztaty bednarskie, stolarskie, ślusarskie i tokarskie. Własnością fabryki był także Czarny Spichrz jeszcze dwa lata przed powstaniem samego zakładu.

  • Fabryka Cykorii Bohm
  • Podwórze fabryki (1908r.)
  • Wnętrze fabryki (1908r.)

Bohm ma konkurencję

Przez wiele lat fabryka Ferdynanda Bohma nie posiadała swojej konkurencji. Sytuacja się jednak zmieniła wraz z powstaniem zakładów „Stella” czy też „Gleba” już w drugiej połowie XIX wieku. Zakłady te starały się jak najlepiej konkurować z największym zakładem Włocławka. Pojawiały się reklamy wychwalające wspomniane zakłady, organizowano promocje czy loterie, żeby zachęcić potencjalnych klientów. Najstarsza włocławska fabryka jednak wciąż pozostawała liderem.

Fabryka Cykorii „Gleba”

Nie tylko kawa…

Po tym, jak w 1927 roku spółka Ferdynanda Bohma wykupiła Spółkę Ziemiańską Producentów Cykorii „Gleba” powstała nowa spółka akcyjna o nazwie „Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm et Co. i Gleba we Włocławku”. Na skutek tego znacznie powiększył się asortyment produkowanych wyrobów o cukier waniliowy, proszki do pieczenia czy budynie. Jednak firma Ferdynanda Bohma oferowała nie tylko produkty spożywcze… Od 1934 roku fabryka wydawała własne czasopismo skierowane do najmłodszych zatytuowane „Promień Słońca”. Miesięcznik oprócz reklam mieszanek z fabryki Bohma zawierało także artykuły, zagadki czy wiersze skierowane dla młodych czytelników.

promień słońca, bohm
„Promień Słońca”, czasopismo wydawane przez Fabrykę Cykorii Bohm.

Jak wspomniałem na początku artykułu, dawne trendy lubią powracać, a w ostatnich latach przeżywamy rosnące zainteresowanie naszą dawną historią czy kulturą. Obecnie trwa moda na fajans. Jednak w 2021 roku w pierwszej edycji konkursu na Lokalny Produkt obszaru rewitalizacji zwyciężyła „Kawa po kujawsku Bohma” restauracji „Dziedziniec”. Może to jest jakiś znak? Kto wie, może kiedyś dożyjemy mody na cykorię…

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij