Włocławek pełen jest przeróżnych pomników oraz miejsc pamięci upamiętniających jego bardzo długą historię. Te najbardziej znane pomniki, to m.in. Pomnik Żołnierza Polskiego, Pomnik Obrońców Wisły 1920 r. czy też kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednak w tym artykule przyjrzymy się pomnikom równie ważnym, interesującym lecz często zapomnianym. Często wiele z nich „zagościło” już na naszym portalu, jednak w tym artykule zostanie zaprezentowane ich zestawienie.
Krzyż choleryczny przy ulicy Lisek
W XIX wieku Włocławek nawiedziły epidemie cholery, które pochłonęły wiele ofiar. Zmarłych chowano na specjalnie wyznaczonych cmentarzach, m.in. na polu w dawnym folwarku Lisek, obecnie przy ulicy Obwodowej. Po epidemii cmentarz ten był wykorzystywany przez niemiecką mniejszość zamieszkującą Włocławek. Niestety, wiele marmurowych grobowców zostało zniszczonych w okresie PRL-u. Dziś pozostał tam jedynie krzyż epidemiczny, upamiętniający ofiary tamtych wydarzeń. Krzyż znajduje się na skrzyżowaniu ulic Obwodowej oraz Lisek.

Pomnik powstania styczniowego na Mielęcinie
W 1863 roku, podczas powstania styczniowego, oddział pod wodzą Kazimierza Mielęckiego stoczył potyczkę z wojskami rosyjskimi na terenie obecnego osiedla Mielęcin. Na pamiątkę tego wydarzenia przy alei Jana Pawła II ustawiono krzyż. Kazimierz Mielęcki był wówczas właścicielem pobliskiego majątku Nowa Wieś, a jego zaangażowanie w walkę o niepodległość zostało upamiętnione tym skromnym monumentem.

Kamień Pamięci Ofiar Katastrofy Śmigłowca Mi-2 z 1996 roku
9 sierpnia 1996 r. pod Włocławkiem w pobliżu jeziora Czarnego doszło do katastrofy, w wyniku której zginęły dwie osoby. W tym rejonie rozbił się cywilny śmigłowiec Mi-2, którego pilotem był Jan Drzazga. Na miejscu katastrofy ustawiono kamień upamiętniający to tragiczne wydarzenie.

Pomnik Poległych i Zamordowanych Kolejarzy w latach 1939–1945
Pomnik ten znajdujący się obok dworca kolejowego PKP we Włocławku przy ul. Okrzei postawiono w 1975 roku w rocznicę zamordowania przez hitlerowskich okupantów pracowników włocławskiej kolei. Projekt ten powstał z inicjatywy szczepu Związku Harcerstwa Polskiego oraz kolejarzy włocławskich.

Warto przypominać o takich miejscach, żeby ich historia nie zginęła. W trakcie weekendowego spaceru warto odwiedzić któreś z tych miejsc!