W trakcie tegorocznej „Nocy Muzeów 2025” miałem okazję oprócz filii Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zajrzeć pierwszy raz także do stosunkowo nowej atrakcji, jaką jest Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu. Przy zapowiedziach tej inwestycji oraz jej oficjalnym otwarciu 29 września 2023 roku używano wiele górnolotnych określeń. Zapowiadano także, że nowa inwestycja przyciągnie rzesze turystów z całej Polski do Włocławka.
A jednak „magnes na turystów”?
Lokalne władze poprzedniej kadencji rady miejskiej nie bali się mówić o tym, że Skarbiec Fajansu będzie swoistym „magnesem na turystów”. W marcu 2024 roku, pół roku po otworzeniu nowej miejskiej atrakcji, wyraziłem krytyczną opinię wobec takich słów rzucanych na wiatr przy jednoczesnym zaniedbywaniu istniejących już atrakcji turystycznych Włocławka. Od tego czasu zmieniłem trochę nastawienie. Nadal uważam określenie „magnes na turystów” za przesadzone (jak na tamten czas), jednak jak najbardziej potrzebujemy śmiałych deklaracji oraz większej ilości ambicji, odważnych planów, jeżeli chcemy dokonać jakiś zmian w naszym mieście. Czy jednak te deklaracje się jakkolwiek urzeczywistniły? To, czego nie można zarzucić wobec naszej nowej atrakcji turystycznej, to tego, że nie jest odwiedzana przez turystów z całej Polski. Zainteresowanie atrakcją istniało w pierwszym roku jej funkcjonowania. Już w grudniu 2023 roku urząd miasta podawał, że atrakcję odwiedziło 1,5 turystów nie tylko z Włocławka, ale także i z Warszawy, Gdańska, Poznania i innych miejsc w całej Polsce. W samym Skarbcu Fajansu można natrafić na mapę, na której zaznaczane są punkty, skąd turyści odwiedzają muzeum.

Wgląd do skarbca
Choć sam budynek z zewnątrz może wydawać się niepozorny, tak rzeczywista powierzchnia muzeum jest duża. Wnętrze muzeum, jego układ i wystrój zaskakują pozytywnie. Sam obiekt łączy tradycje z nowoczesnością – oprócz oczywiście bogatego zbioru eksponatów związanych włocławskim fajansem oraz historią jego produkcji we Włocławku nie brakuje także elementów interaktywnych. Przy tworzeniu tego miejsca zapewne jednym z wyzwań było tak przemyślenie całego projektu, żeby mógł historią fajansu zainteresować dzieci i młodzież. Muzeum oferuje warsztaty dla całych rodzin zarówno na temat malowania fajansu jak i nowoczesnych technologii jak druk 3D. Nie zapominajmy także o pokoju zagadek! Jeżeli chodzi o koszty odwiedzin w muzeum, to są one stosunkowo przystępne. Tyczy się to zarówno biletów jak i pamiątek w muzealnym sklepie „Wicek”. Inną sprawą są natomiast warsztaty, na które ceny mogą być skrajnie różne.

Skarbiec Fajansu w sieci
W porównaniu do innych miejskich muzeów i atrakcji turystycznych to, co może wyróżniać Skarbiec Fajansu i działać na plus w mojej ocenie, to aktywność w mediach społecznościowych. Aktywnie prowadzone są strony na Facebooku i Instagramie, udostępniając informacje o przeróżnych wydarzeniach z życia obiektu. Uważam jednak, że ze względu na szeroką ofertę tego centrum, powinna powstać dedykowana oficjalna strona internetowa z informacjami o wszystkich warsztatach, cennikiem z możliwością kupowania biletów online, aktualnościami czy też być może i sklepem internetowym zamiast zakładki na oficjalnej stronie internetowej Browaru B.
Nowa filia Browaru B do tej pory cieszy się w większości pozytywnymi opiniami w internecie, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę wyżej wymienione mocne strony nowej inwestycji. Czy jest to jednak „magnes na turystów”? Myślę, że potrzebujemy jeszcze trochę czasu, żeby się o tym przekonać. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i dać mu szansę!