Ul. Nowa, fot. Bolesław Sztejner

3 Maja – krótka historia ulicy

3 Maja 1791 roku została uchwalona konstytucja, uznawana za pierwszą w Europie oraz drugą na świecie zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W związku z tym wydarzeniem 3 maja ustanowiono świętem narodowym, które obchodzimy dziś. Włocławek posiada ulicę noszącą nazwę od tej daty właśnie, ulicę, która ma być główną i reprezentacyjną ulicą naszego miasta. Nie zawsze jednak taka nazwa przysługiwała tej ulicy. Z okazji dzisiejszego święta narodowego opowiem krótko o tym, jak powstała nasza reprezentacyjna ulica oraz jak zyskała nazwę, jaką znamy dziś!


Powstanie ulicy

Historia ulicy 3 Maja zaczyna się w roku 1577, kiedy decyzją ówczesnego biskupa Stanisława Karnkowskiego wytyczono ulicę Wójtkowską. Ulica ta przebiegała od Starego Rynku do ul. Cyganka, przez co była o prawie ¼ krótsza, niż obecnie. Jej długość wynosiła więc ok. 150m, gdzie współcześnie liczy ok. 560 metrów. Ulica Wójtkowska wówczas nie miała takiego dużego znaczenia jak obecnie, ani tym bardziej nie pełniła funkcji reprezentatywnej. Wszystko jednak zmieniło się po ponad 200 latach w 1818 roku, kiedy Polski nie było już na mapie.

  • Ul. Wójtkowska, plan miasta z 1789r.
  • Dawna ul. Wójtkowska, OpenStreetMap

Ożywienie gospodarcze miasta sprawiło, że konieczna była rozbudowa ulic w jego głównej części, stąd projekt przedłużenia ulicy aż do Placu Wolności. W tamtych czasach Plac Wolności istniał jako Nowy Rynek, zatem nowa przedłużona ulica łączyła by oba miejskie rynki zyskując tym samym większy status w mieście. Nowo powstała ulica pod nazwą Nowa zaczęła więc w kolejnych latach zyskiwać na prestiżu. Prostopadle do ul. Nowej wytyczono kolejne ulice, takie jak Żabia, Zapiecek czy też Piekarska. Wystarczyło kilka dekad, żeby część miasta od Nowego aż do Starego Rynku zmieniła się diametralnie. Jak grzyby po deszczu wyrastały piękne piętrowe kamienice, w których powstawały kolejne sklepy kolonialne, zakłady rzemieślnicze, restauracje, kawiarnie i wiele wiele innych. Jednym słowem – ul. Nowa tętniła życiem jak na reprezentacyjną część miasta przystało. Z czasem ze względu na to zaczęto nazywać tą ulicę mianem ulicy Szerokiej. Odzyskanie niepodległości jednak spowodowało zmianę nazwy ulicy na znaną nam wszystkim dziś ulicę 3 Maja.

  • Plan Miasta z 1915 roku.
  • Ul. Nowa, fot. Bolesław Sztejner

3 Maja z czasów okupacji

Niestety wybuch II wojny światowej położył kres złotej epoce tej części Włocławka. Wojna doprowadziła nie tylko do wielu zniszczeń. Głównym problemem ulicy 3 Maja była polityka nazistowskich okupantów, przez którą wiele zakładów zostało zamkniętych na dobre. Również swój skutek miało prześladowanie żydowskiej ludności, która wówczas była bardzo liczna w naszym mieście i również miała swój duży wkład w lokalną gospodarkę. Za sprawą okupanta nazwa ulicy zmieniała się kilkukrotnie – raz była Rudolf Hess-Strasse, a później Adolf Hitler-Strasse. Po zakończeniu wojny ulica nosiła przez następne lata imię Józefa Stalina. Po roku 1956 w ramach destalinizacji przywrócono jej dawne imię i tak już pozostało na kolejne lata…


Współcześnie

Obecnie ul. 3 Maja nadal pełni funkcję reprezentacyjną naszego miasta, choć stanowi ona obiekt wielu kontrowersji ze względu na jej zaniedbany stan. Sytuacja jednak się poprawia wraz z wdrażaniem programu Rewitalizacji i możemy mieć nadzieję, że kiedyś złote czasy tej ulicy powrócą…


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij