Śpieszmy się kochać Urbex. Tak szybko odchodzi
Wszyscy miłośnicy aktywności, jaką jest urbex, którzy planują odwiedzić w najbliższym czasie Włocławek oraz resztę regionu, powinni się pośpieszyć. Według planów na najbliższe lata przynajmniej dwa wyróżniające się punkty mogą zniknąć na dobre z urbexowej mapy Włocławka.
Nowe inwestycje
Na rok 2025 zaplanowane są prace związane z budową nowego obiektu, jakim jest „Osiedlowe Centrum Solidarności Międzypokoleniowej – Filia ul. Suszycka”. Nowoczesne centrum wyposażone w pracownie techniczne, komputerowe i plastyczne czy w ogród społeczny, ma powstać w budynku dawnego młynu motorowego w dawnych Suszycach. Ponad stuletni budynek powstały w 1923 roku od ponad 20 lat stoi opuszczony.

Innym obiektem typu urbex, który prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zniknie z urbexowej mapy Polski, jest przepompownia po dawnej „Celulozie”. W jej miejscu ma powstać nowoczesne Nadwiślańskie Centrum Dziedzictwa SZKUTNIA, co ratusz ogłaszał pod koniec stycznia 2025 roku. Obecnie przetarg na opracowanie dokumentacji został unieważniony przez brak chętnych do jej realizacji. Jednakże można zakładać, że w ciągu najbliższych lat projekt może znów ruszyć i fani lokalnego urbexu będą musieli się pożegnać z dawną przepompownią w takim stanie, w jakim znajduje się obecnie.

Po m.in. zmianach ustrojowych i administracyjnych w latach 90-tych upadało wiele dużych zakładów, w tym słynna „Celuloza”. Takie obiekty, jak silosy spożywcze przy ul. Płockiej czy wspomniana przepompownia przyciągają pasjonatów urbexu z całego kraju, będąc dosyć osobliwą formą promocji naszego regionu. Więcej informacji nt. włocławskiego urbexu znajdziesz poniżej.
Przywracanie włocławskim „urbexom” ich dawnej świetności i dawanie im nowego życia jest czymś jak najbardziej pozytywnym i chwalebnym. Pozostałości po zabytkowych zakładach mogą podnieść się z ruin, by stać się interesującym punktem na turystycznej mapie Polski. Póki co jednak wszystkich fanów urbexu z całej Polski zapraszamy do odwiedzenia naszego regionu, żeby odwiedzić najciekawsze punkty, dopóki nie jest za późno!
Czym jest „urbex”?
Urbex (od ang. urban exploration) to aktywność polegająca na eksplorowaniu opuszczonych, zapomnianych lub trudno dostępnych obiektów miejskich. Takimi obiektami są dawne fabryki, szpitale, magazyny czy inne infrastrukturalne budowle. Celem jest odkrywanie historii tych miejsc, dokumentowanie ich unikalnej estetyki oraz przeżywanie dreszczyku emocji, przy jednoczesnym poszanowaniu zasady „zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stóp” – czyli nieingerowanie w ich oryginalny stan.
Zostaw komentarz z opinią na temat artykułu