Przepompownia Celulozy

Włocławek: miasto Urbexu

Eksploracja opuszczonych miejsc, znana również jako „urbex” (od ang. urban exploration), stała się popularnym zainteresowaniem dla wielu osób na całym świecie. Nie jest to zagadką, że w całej Polsce jest bardzo dużo zabytkowych, opuszczonych, zrujnowanych, zapomnianych, niedostępnych czy ukrytych budynków. Nasz region jest jednak bardzo bogaty w tego typu miejsca, co z jednej strony może odstraszać, ale z drugiej przyciągać odkrywców zajmujących się tym hobby.


Urbex magnezem na turystów?

Na pewno tego typu lokacje w naszym regionie mogą stanowić magnez na entuzjastów urbexu, ale i nie tylko. W szczególności jeśli nie są to przeciętne miejsca, jakich pełno w innych regionach kraju (np. kolejny opuszczony dom na wsi). Istnieje dużo forów internetowych, kont na portalach społecznościowych czy grup na Facebooku poświęconych tematowi urbexu. Zbierają wokół siebie tysiące miłośników tego ciekawego hobby.

Warto także pamiętać, że często cała masa osób interesujących się podróżami po kraju i odkrywaniem ciekawych miejsc również nieświadomie zajmuje się urbexem. Wynika to z faktu, że naprawdę interesujące obiekty przyciągają nie tylko doświadczonych hobbistów, ale i zwykłych turystów. Zabytkowe obiekty do tego przyciągają osoby zainteresowane historią, ale na tym nie koniec. Podobne lokacje wykorzystuje się często jako tło do zdjęć, filmów czy teledysków. Czasem również bywają głównymi bohaterami poświęconym im programom telewizyjnym, filmom dokumentalnym czy filmikom w internecie. Urbex to zatem ciekawe zjawisko, kiedy miejsca z pozoru zbędne i psujące krajobraz pomimo tego zyskują zainteresowanie i wszelkie pozorne wady przekuwają w zalety.


Urbex we Włocławku i okolicy

Powiat włocławski ma do zaoferowania sporo interesujących dużych i przede wszystkim unikalnych obiektów. Są powiązane z bardzo długą i bogatą historią naszego włocławskiego powiatu. Do dyspozycji mamy duże pozostałości po dawnych fabrykach czy inne obiekty przemysłowe, opuszczone domy, wille czy gospodarstwa, młyny, opuszczone cmentarze i wiele wiele innych. Oto garść najciekawszych dostępnych obiektów z naszego regionu:

 • Pamiątki z Celulozy – pozostałości po dawnych Zakładach Papierniczych im. Juliana Marchlewskiego. Część obiektów po dawnej Celulozie przestała istnieć, inna część została przejęta, natomiast pozostała garstka opuszczonych, zrujnowanych obiektów. Największym takim obiektem jest dawna przepompownia Celulozy znajdująca się na brzegu Wisły w pobliżu ulic Łęgskiej oraz Płockiej. Ponadto wciąż są pozostałości betonowych rur czy kanałów.
 • Chełmica Cukrownia – duże pozostałości po okazałym i bardzo starym zakładzie powstałym w 1898 roku.
 • Zabytkowe młyny – Na temat młynu suszyckiego poświęciłem już parę tekstów. Inny ciekawy opuszczony obiekt leży nad Zgłowiączką w okolicy Brześcia Kujawskiego w miejscowości Miechowice Duże, jeszcze starszy od młyna z Zawiśla, gdyż pochodzi z 1901 roku.
 • Nieukończona elektrownia węglowa – dość spory ale częściowo zalany obiekt mieszczący się na podmokłym terenie. Znajduje się on na Krzywej Górze i został wybudowany w latach 70-tych w ramach etapu budowy instalacji produkcyjnych polichlorku winylu. Inwestycja została jednak porzucona.
 • Młyn w Suszycach
 • Chełmica Cukrownia
 • Pozostałości po Celulozie
 • Przepompownia Celulozy
 • Przepompownia Celulozy
 • Przepompownia Celulozy
 • Silosy spożywcze przy ul. Płockiej
 • Młyn w Miechowicach Dużych

Urban Exploration – z czym to się je?

Eksploracja opuszczonych, starych miejsc wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania. Podczas zwiedzania podobnych miejsc trzeba mieć świadomość zagrożeń, które mogą się wiązać z danymi obiektami, takie jak:

 • zagrożenie zawaleniem;
 • nietrwała konstrukcja zniszczonych budynków;
 • głębokie otwory, dziury w podłożu;
 • przeszkody pod nogami.

W historii miało miejsce wiele poważnych wypadków w związku z urbexem, dlatego nie powinno się lekceważyć możliwych zagrożeń. Przed eksploracją danego obiektu warto wcześniej obadać sam obiekt oraz okolicę, gdyż teren także może wymagać odpowiedniego przygotowania. Najważniejszą rzeczą, jaką należy pamiętać podczas samej eksploracji wybranych miejsc, to poszanowanie tych miejsc oraz ich historii.


Region Włocławka jest fascynującym miejscem dla miłośników urbexu, oferującym różnorodne opuszczone struktury i miejsca do odkrycia. Eksploracja tych tajemniczych miejsc daje nie tylko możliwość bliskiego kontaktu z historią, ale także odkrywania niezwykłej architektury i fascynujących historii dawnych mieszkańców. Ważne jest jednak, aby pamiętać o bezpieczeństwie, przestrzeganiu prawa i szacunku dla opuszczonych miejsc. Zachęcam do wyjątkowej podróży przez niezwykłe światy opuszczonej przeszłości we Włocławku i reszcie naszego pięknego powiatu!

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij

1 comment

comments user
Photopolis

Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.