Trzęsienia ziemi w Polsce w zasadzie nie są zjawiskiem spotykanym. Jeżeli już występują, to o bardzo niewielkiej sile. Mało znanym faktem jest jednak, że takowe w historii naszego kraju występowały na ziemiach polskich i tyczy się to także naszego regionu. Wielu z Was może zaskoczyć fakt, że takie incydenty miały miejsce w przeszłości, dlatego warto odnotować taką ciekawostkę. Dziś podzielę się bardzo krótką ciekawostką nt. lokalnych trzęsień ziemi w historii Włocławka.
Trzęsienia ziemi w pobliżu Włocławka
Do różnych trzęsień ziemi w historii nie dochodziło bezpośrednio na terenie naszego miasta. Możemy jednak wymienić incydenty w pobliżu Włocławka, które były na tyle silne, że były u nas odczuwalne. W pobliżu naszego miasta możemy wspomnieć o przynajmniej dwóch bardziej dotkliwych w swoich skutkach trzęsieniach ziemi. Pierwszym incydentem jest seria wstrząsów z XVI wieku, gdzie do trzęsienia ziemi doszło w okolicach Solca Kujawskiego. Kataklizm ten miał miejsce w roku 1572 i jego szacowana magnituda, to 4. W czasie tego wydarzenia w Solcu Kujawskim kwitł handel z Gdańskiem. Bardzo mało informacji funkcjonuje na temat tego wydarzenia.
O wiele lepiej udokumentowanym incydentem jest duża seria wstrząsów w rejonie pomiędzy Włocławkiem a Płockiem. Z głównego obszaru naszego regionu dotkniętego tym kataklizmem wymienia się północny wschód od naszego miasta. Incydent ten miał miejsce 3 lutego 1932 roku i był częścią serii wstrząsów m.in. w powiecie płockim. Jego magnitudę szacuje się na 4. Kolejne wstrząsy w kierunku Płocka trwały od 6 lutego od 8 marca i miały miejsce głównie w okolicach Płocka, Lublina czy Kielc. Ostatnie trzęsienie ziemi, jakie było odczuwalne na Kujawach, to incydent z dnia 21 września 2001 roku, którego epicentrum miało miejsce w okolicach Bałtijska na półwyspie Sambia w obwodzie kaliningradzkim, a jego magnitudę szacuje się na przekraczającą 5.
O trzęsieniach w kulturze ludowej
Przy okazji tematu trzęsień ziemi warto wspomnieć o ich roli w wierzeniach ludowych. Według podań trzęsienia ziemi miały być zapowiedziami końca świata oraz symbolem gniewu boskiego i odwracania się ludzi od Boga.
Źródła:
- Trzęsienie ziemi w powiecie płockim w lutym i marcu 1932r., Grzegorz Gołębiewski, “Notatki Płockie” 2012, nr 1, s.24 – 29
- Materiały Muzeum Etnograficznego w Toruniu Nr 3 (2014)
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienia_ziemi_na_ziemiach_polskich
- https://polskazachwyca.pl/top-10/najsilniejsze-trzesienia-ziemi-w-historii-polski/
- https://www.muzeum.soleckujawski.pl/wystawa/dzieje-solca/
Co
Co
Co