Włocławek w trakcie wieloletniego rozwoju nie raz powiększał swoje granice o okoliczne wsie. Wsie z pozoru niepozorne, lecz często z bogatą, lecz mało znaną historią. W jednym z poprzednich artykułów omawiałem ciekawostki historyczne związane z wsią Mielęcin wcieloną do granic miasta Włocławek. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się historii wsi położonej po przeciwnej stronie miasta, czyli Suszyce!
Początki miejscowości i rodzina Murzynowskich
Suszyce, to wieś położona na ziemi dobrzyńskiej, której historia sięga aż XVI wieku. Z miejscem tym związana jest postać Stanisława Murzynowskiego, czyli autora pierwszego przekładu Nowego Testamentu na język polski. Stanisław Murzynowski, znany także jako Stanisław Suszycki, urodził się we wsi Suszyce między 1526 a 1528 rokiem za panowania króla Zygmunta II Augusta. Rodzina Murzynowskich, używająca także nazwiska Suszycki, w późniejszym okresie nabyła ten majątek1. Sam Stanisław Murzynowski był postacią nietuzinkową. Był pisarzem reformacyjnym oraz tłumaczem. Napisał pierwszy przekład Nowego Testamentu na język polski oraz prekursorską pracę „Ortografia polska, to jest nauka czytania i pisania” o zasadach ortograficznych języka polskiego.

Rozwój wsi i przyłączenie do miasta
W XIX wieku wieś Suszyce, będąca częścią Królestwa Polskiego, należała do województwa płockiego, powiatu lipnowskiego i parafii Swiedziebna (Świedziebnia) jako wieś prywatna. W roku 1827 ludność wsi wynosiła 73 mieszkańców, a ilość domów wynosiła 82. Do roku 1927 wieś stanowiła część gminy Szpetal i znajdowały się w niej głównie gospodarstwa rolne. W 1923 roku w Suszycach wybudowano duży młyn motorowy, którego praca ruszyła 21 czerwca 1924 roku. Wokół młyna wybudowano także inne budynki gospodarcze oraz mieszkalne, a sam zakład zatrudniał w tamtym okresie 7 pracowników. 28 stycznia 1927 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów o rozszerzeniu granic miasta Włocławka Suszyce zostały wcielone do granic miasta Włocławek3. Od tamtej pory miejscowość stanowi integralną część dzielnicy Zawiśle aż do dziś.
Suszyce dzisiaj
Dzisiejsze Suszyce są typowym podmiejskim osiedlem, które z pozoru nie ma czym zachęcić odwiedzających. Posiada jednak dosyć wyjątkowy atut, jakim jest powstały w 1967 roku rezerwat przyrody Kulin położony w jego sąsiedztwie. Rezerwat ten jest domem dla unikalnej roślinności oraz zwierząt, jak np. orły bieliki czy sokoły wędrowne. Same Suszyce były także miejscem prac archeologicznych w latach 60-tych, dzięki którym odkryto rozmaite ślady dawnego osadnictwa na tych ziemiach. Odkryte m.in. odłamki ceramiki czy narzędzia dziś mogą gościć w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Wspomniany wyżej młyn o ile na dzień dzisiejszy stoi w ruinie, tak już w niedalekiej przyszłości ma przerodzić się w nowoczesne „Osiedlowe Centrum Solidarności Międzypokoleniowej – Filia ul. Suszycka”. Włocławskie Zawiśle ciągle się rozwija i czas pokaże, jak będą wyglądały jego losy…
Przypisy:
- Ziemia Dobrzyńska : Zeszyty Historyczne Dobrzyńskiego Oddziału WTN, VII, 2000 r. ↩︎
- Tabella miast, wsi, osad, Królestwa Polskiego : z wyrażeniem ich położenia i ludności. T. 2, M – Z, 1827 r. ↩︎
- Życie Włocławka i Okolicy 1928, Czerwiec – Lipiec, nr 6-7 ↩︎
Parafia Swiedziebna ?, chyba chodzi o Parafię Świedziebnia koło Rypina.
Zgadza się, w źródle tak była podpisana, zakładam, że to dawna nazwa, a z tego co widzę nie dodałem wyjaśnienia, już poprawiam. Dziękuję za zwrócenie uwagi.