Zarzeczewo i jego sekrety
Zarzeczewo, niezwykle malownicza i urokliwa miejscowość znana dużej części mieszkańców regionu, głównie ze względu na znajdującą się tam marinę albo organizowane tam targi rolnicze lub przejazdy starych samochodów przez miasto. Mało kto jednak zagłębiał się bardziej w tę okolicę, poznawał jej historię, sekrety czy też skarby przyrody, a jest w co się zagłębiać! W tym artykule przybliżę trochę to niezwykłe miejsce oraz przedstawię trochę ciekawostek na jego temat jak i garść autorskich zdjęć! Zapraszam do czytania!
Zarzeczewo. Parę słów o miejscowości i jej historia
Zarzeczewo, to miejscowość leżąca w gminie Fabianki będąca częścią sołectwa Krępiny. Sąsiaduje ona z Włocławkiem od strony ul. Dobrzyńskiej oraz z miejscowościami Kulin, Urszulewo oraz Krępiny. Miejscowość jest niewielka i liczy 55 mieszkańców (dane z 31.12.2014r.). Jego historia sięga dalekich czasów, lecz nie jest tak szczegółowo znana, jak chociażby jego sąsiednich terenów należących dziś do Szpetala Górnego. Wiadomo, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się już setki lat wstecz, gdzie osadnicy przybywali najprawdopodobniej zza Wisły. Później cały region wraz z tą miejscowością stał się częścią Polski, najpóźniej za panowania Mieszka I-go.
W kolejnych latach region był w posiadaniu szlachciców, zmieniał się też podział administracyjny, nazwy województw czy też gminy. Przesuwając się kilkaset lat do przodu aż do początku II wojny światowej tereny dzisiejszego Zarzeczewa istnieją jako majątek należący do rodziny Pobóg-Olszewskich o nazwie „Zarzyczewo Nowe„. Ostatnim właścicielem tego majątku był Bronisław Pobóg-Olszewski. W trakcie II wojny światowej majątki na tych terenach były zajmowane przez niemieckich okupantów, często też po wycofywaniu się oddziałów niemieckich były przez nich burzone, jednak zespół dworków z budynkami gospodarczymi aż po dziś dzień w większej ilości. Wśród tych zabytków w Zarzeczewie możemy zobaczyć:
- mały pawilon ogrodowy (rządcówkę) przy pętli autobusowej
- dwór z ok. 1910 r. pełniący dziś funkcję oddziału w Zarzeczewie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie
- park przy dworze
- krzyż św. Antoniego przy drodze
- grodzisko pierścieniowate zbudowane pomiędzy X a XII wiekiem, pozostałość po średniowiecznej osadzie
Zatoka Zarzeczewo, lokalna przyroda
Zatoka Zarzeczewo znajduje się przy Jeziorze Włocławskim, największym sztucznym zbiorniku wodnym w Polsce powstałym dzięki budowie tamy, która to również miała duży wpływ na ukształtowanie się tej malowniczej zatoki. Do zatoki w Zarzeczewie wpływają dwie małe rzeczki – Chełmiczka oraz Święty Strumień zwany potocznie Czarną Strugą. W okolicach Zarzeczewa występują wyżynne gęsto zalesione tereny sąsiadujące z licznymi polami i polanami. Poza interesującymi okazami roślinności można natknąć się również na dwa wysokie wzgórza mierzące po 90 metrów n. p. m. – Szaniec Duży oraz Szańczyk Mały. Oprócz ciekawej rzeźby terenu czy roślinności Zarzeczewo zamieszkują różne gatunki ptaków wodnych czy też żab.
Rzeki i zbiorniki wodne:
Teren i roślinność:
Sąsiednie okolice – Kulin i Urszulewo:
Marina i jej atrakcje
Budowę tej przystani rozpoczęto w 1973 roku i już w 1976 roku została ona otwarta, w trakcie tzw. dekady gierkowskiej. Od swoich początków związana ona była z zakładami azotowymi we Włocławku, które z czasem już w nowym systemie stały się zakładami spółki Anwil. Przy ośrodku powołano sekcję żeglarską „Flauta”, znaną w późniejszych latach jako Yacht Club Azoty, a dziś jako Yacht Club Anwil. Co roku organizowane są w niej przeróżne zawody oraz odbywają się tam kursy żeglarskie. Oprócz tego również odbywają się tam inne imprezy, takie jak „Muzyków wspominki” czy też pikniki.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarzeczewo
- https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarzeczewo_(W%C5%82oc%C5%82awek)
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_W%C5%82oc%C5%82awskie
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Marina_Zarzeczewo_we_W%C5%82oc%C5%82awku
- http://yca.pl/
- https://web.archive.org/web/20150726160349/http://www.wloclawek.pl/baza/obiektow/sport_i_rekreacja_/osrodki_sportow_wodnych/wloclawek/223_0.html?obiekt=642
- http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/1457/Wloclawek__Zarzeczewo_/
Opublikuj komentarz