Stary Rynek, rewitalizacja

Stary Rynek i jego wspomnienia

Czy ktoś z Was, drogich czytelników, kojarzy Stary Rynek we Włocławku? Ciężko uwierzyć, że obecnie mały plac z kościołem znajdujący się na Śródmieściu w pobliżu do którego prowadzi owiana złą sławą ul. 3go Maja niegdyś był centrum miasta tętniącym życiem, otoczonym starymi kamienicami, pełnym barwnych straganów. A to wszystko zaledwie 200 lat temu… W tym krótkim artykule chciałbym wybrać się w podróż do lat świetności tego miejsca oraz przywrócić mu jego dawną sławę!


Czasy średniowiecza

Zanim jednak przeniosę się do wspomnianej przeze mnie epoki trzeba się przenieść paręset lat w tył aż do czasów średniowiecza, gdy to Stary Rynek stanowił główną część miasta, gdzie w centrum stał duży średniowieczny ratusz, a ma przeciwko niego kościół opisywany już w XI wieku. Na samym placu zaś funkcjonowały stragany oraz mieściła się studnia z wodą. Stary Rynek był wtedy dzięki temu sercem miasta jak i głównym miejscem handlu w ówczesnym Włocławku. Okres dynamicznej rozbudowy starego rynku nastąpił w XVI wieku. Wtedy wokół rynku zaczęły się budować barwne kamienice, gdzie część z nich zachowała się do współczesnych czasów. W 1538r. na miejscu starej świątyni wybudowany nowy kościół św. Jana Chrzciciela, który w kolejnych latach przeszedł kilka reformacji. Kościół ten stoi na Starym Rynku po dziś dzień.


Lata zaborów oraz I Wojna Światowa

Na początku XIX wieku ratusz wymagał już pierwszej naprawy z powodu swojego złego stanu. Sytuacja była bardzo poważna, gdyż budynek, w którym mieściły się biura i pracowali urzędnicy, groził zawaleniem. Spowodowało to podjęcie decyzji o wyburzeniu ratusza i wybudowaniu nowego w nowym miejscu. Ratusz wyburzono już w 1872r., gdzie rok wcześniej przeniesiono jego pracowników.  Po rozbiórce dawnego ratusza najbardziej okazałym budynkiem na Starym Rynku, był hotel „Trzy Korony”, w którym aż do wybuchu I Wojny Światowej odbywały się bale i zjazdy ziemiańskie z Kujaw. W XIX oraz w XX wieku Stary Rynek nadal pełnił funkcję głównego targowiska w mieście. Handel jednak się rozwinął, gdzie stragany przeniosły się również na rozbudowaną ul. 3go Maja. Główne przyczyny rozwoju handlu w tamtym okresie, to:

 • Sąsiedztwo hotelu „Trzy Korony”, który zapewniał napływ przybyszów z innych ziem do Włocławka;
 • Rewolucja przemysłowa, która we Włocławku stworzyła nowy system społeczny, rozwinęła się gospodarka oraz do miasta przybywało więcej inwestorów z innych regionów;
 • Budowa pierwszego mostu na Wiśle w drugiej połowie XIX wieku, co umożliwiło napływ towarów zza Wisły, w tym handel zbożem oraz rybami.

XX wiek i II Wojna Światowa

Okres XXw. nie był zbytnio korzystny dla tej części miasta. Zakończenie I Wojny Światowej w 1918 roku przyniosło likwidację hotelu „Trzy Korony”, a od tamtego momentu w budynku do 1933 roku mieścił się sąd okręgowy. Wybuch II Wojny Światowej też przyniosło pasmo nieszczęść. Sporo ludzi mieszkających w kamienicach musiało opuścić swoje mieszkania. Część osób wyemigrowała z miasta, a duża część została przymusowo wysiedlona. Jednym z powodów wysiedlenia była likwidacja części kamienic przez Niemców celem odsłonięcia dostępu do Wisły. Innym powodem było przesiedlenie ludności żydowskiej do nowoutworzonego getta we Włocławku. W trakcie okupacji niemieckiej zmieniano nazwy ulic na niemieckie.

 • Stary Rynek obecnie
 • Kamienice na Starym Rynku
 • Tablica pamiątkowa w miejscu ratusza
 • Dawne kamienice na Starym Rynku
 • Stary Rynek, rewitalizacja

Współcześnie

Obecnie Stary Rynek nie jest już takim tętniącym życiem jak dawniej. Pewne tradycje jednak wciąż pozostają zachowane i nadal organizowane są w tym miejscu różne targi oraz inne wydarzenia kulturalne. Stare kamienice zmieniły swoją funkcję, obecnie tworzą Muzeum Historii Włocławka, ale za to Kościół św. Jana Chrzciciela przez te wszystkie lata zachował się doskonale i nie zmienił po dziś dzień swojej funkcji. Parę lat wstecz Stary Rynek przeszedł kontrowersyjną rewitalizację ujętą w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku zakończoną 2 sierpnia 2013 r. Zlikwidowano wtedy połacie zieleni na rzecz betonowego placu. Na ten rok planowana jest kolejna rewitalizacja Starego Rynku w ramach której na Starym Rynku ma być więcej zieleni jak przedtem.

Źródła:

 • Andrzej Winiarski „Włocławek na starej fotografii”, 2008r.
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Rynek_we_W%C5%82oc%C5%82awku
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_we_W%C5%82oc%C5%82awku
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Barokowe_kamienice_na_Starym_Rynku_we_W%C5%82oc%C5%82awku
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_we_W%C5%82oc%C5%82awku
 • https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/w/307-wloclawek/116-miejsca-martyrologii/52662-getto-we-wloclawku
 • https://wloclawek.naszemiasto.pl/stary-rynek-we-wloclawku-tak-bedzie-wygladal-znow-bedzie/ar/c1-8575289

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij