Kolej Wąskotorowa, dworzec "Włocławek Wąskotorowy"

Włocławska kolej wąskotorowa – krótka historia

Włocławek, miasto z bogatą historią i zawiłą tkanką kulturową, przez wieki stanowił istotny węzeł komunikacyjny w regionie. Wielowiekowa historia tego miejsca, którego korzenie sięgają średniowiecza, splata się nie tylko z dziejami Polski, ale również z rozwojem środków transportu, które kształtowały jego oblicze i determinowały jego rozwój. Jak dobrze wiadomo, jedną z najważniejszych gałęzi transportu w regionie był bez zwątpienia transport rzeczny, jako iż Włocławek był kluczowym portem wiślanym. To jednak nie jedyna gałąź lokalnego transportu, która odegrała ważną rolę w naszej historii. Jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej, który odgrywał niebagatelną rolę w historii Włocławka, była kolej wąskotorowa.


Początki kolei wąskotorowej

Kolej w Polsce odgrywała znaczącą rolę od momentu swojego powstania. Pierwsze linie kolejowe na ziemiach polskich pojawiły się w połowie XIX wieku, a rozwój tego środka transportu szedł w parze z przemianami gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi naszych ziem. Początkowo kolej pełniła głównie funkcję transportu towarów, umożliwiając szybki przewóz surowców oraz produktów przemysłowych. Jednakże, wraz z rozwojem technologii i rosnącymi potrzebami społeczeństwa, kolej stała się również niezastąpionym środkiem transportu pasażerskiego, umożliwiając szybkie i wygodne podróże między miastami i regionami. Nie inaczej było również z naszym regionem. Kolej wąskotorowa we Włocławku powstała dzięki wybudowaniu nowoczesnej cukrowni w Brześciu Kujawskim w 1894 roku. W 1900 roku rozpoczęły się prace nad budową kolei wąskotorowej, której stacja początkowa znajdowała się w Brześciu Kujawskim. Linię z Brześcia, o szerokości toru 750 mm, doprowadzono do Włocławka pod koniec 1907 lub 1908 roku. W 1936 roku wybudowano nowy dworzec przy ul. Kaliskiej, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Oprócz dworca „Włocławek Wąskotorowy” pod koniec lat 30. XX wieku wybudowano także linię wąskotorową Włocławek – Włocławek Port, której długość wynosiła 6,9 km.

  • Cukrownia Brześć Kujawski
  • Kolej Wąskotorowa, dworzec "Włocławek Wąskotorowy"
  • Rozkład Jazdy

2 wojna światowa

Nie jest tajemnicą, iż wszelka infrastruktura związana z transportem jest często taktycznym celem ataków w trakcie nie jednej wojny. Włocławski most nie raz był wysadzany zarówno przez wojska polskie jak i wojska najeźdźcy. Nie inaczej ma się rzecz z koleją, dlatego podczas II wojny światowej Niemcy w trakcie okupacji naszego regionu postawili sobie za cel ochronę kolei poprzez budowę sieci umocnień w pobliżu torów.


Kolej wąskotorowa za PRLu

W okresie powojennym czas podróży wąskotorówką z Włocławka do Brześcia Kujawskiego wynosił 50-60 minut. Przystanki po drodze to: Falbanka, Milencin (Mielęcin), Michelin, Nowa Wieś Dw., Smólsk, Popowiczki, Pikutkowo, Stary Brześć. Ze stacji można było dojechać (bez przesiadek) do węzłów kolejowych: Smólsk, Brześć Kujawski. W kwietniu 1978 roku zdecydowano o likwidacji wąskotorówki, co mogło być spowodowane kolizją z planowanymi inwestycjami drogowymi oraz niechęcią władz Włocławka do parowozów, które wówczas były uważane za anachronizm. Ostatnim dniem kursowania pociągów był 21 kwietnia 1978 roku, a następnego dnia ewakuowano wagony i zerwano tory w okolicach dzisiejszego wiaduktu, którym przebiega ulica Wronia. Odcinek Smólsk – Włocławek Wąskotorowy rozebrano w 1990, a resztę linii 12 lat później w 2012 roku.

  • Kolej Wąskotorowa, dworzec "Włocławek Wąskotorowy"
  • Kolej Wąskotorowa, dworzec "Włocławek Wąskotorowy" współcześnie

Współczesne losy dawnej kolei

Oczywiście dziś nie spotkamy się już z działającą koleją wąskotorową w naszym regionie. Pewne ślady po niej jednak pozostały do dziś, jak chociażby wspomniane dworce kolejowe we Włocławku czy też Brześciu. Historia kolei wąskotorowej we Włocławku stanowi niezwykle interesujący wątek, który wpleciony jest w szerszy kontekst rozwoju transportu kolejowego w Polsce. Od jej powstania po lata świetności i ewentualne zaniedbania czy likwidacje, kolej wąskotorowa odgrywała istotną rolę w życiu społeczno-gospodarczym tego regionu, pozostawiając trwały ślad w jego historii i kulturze…


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij