close up of hand feeding on tree trunk

Wzrost zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń(ASF) w powiecie włocławskim.

W ostatnich tygodniach w powiecie włocławskim pojawił się wzrost zagrożenia wystąpienia ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Miejscowe władze oraz rolnicy z coraz większą troską obserwują rozwój sytuacji, podkreślając konieczność podjęcia szybkich i skutecznych działań prewencyjnych. W kampanię informacyjną włączyły już się lokalne samorządy wydając stosowne komunikaty.

Już 9 stycznia tego roku wojewoda kujawsko-pomorski wydał rozporządzenie, na mocy którego zarządzono sanitarny odstrzał dzików na terenie wybranych powiatów, w tym powiatu włocławskiego. Według rozporządzenia dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mają obowiązek przeprowadzić odstrzał sanitarny dzików w terminie do dnia 30 kwietnia. Na oficjalnych portalach gmin powiatu włocławskiego wydawane są już w tej sprawie odpowiednie komunikaty oraz prowadzona jest kampania informacyjna „Zatrzymaj Afrykański Pomór Świń(ASF)”.

Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa choroba świń oraz dzików o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność (nie dotyczy ludzi). Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. Ponadto, wirus może zostać przeniesiony na nowe obszary przez człowieka poruszającego się po zakaźnym terenie. Nie istnieje obecnie żaden lek ani ani szczepionka na ASF, liczy się każde działanie w celu przeciwdziałania wybuchom epidemii.


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij