Stara pocztówka jako kapsuła czasu

Mamy XXI wiek, a forma korespondencji jaką jest poczta, została wyparta przez internetowe komunikatory. Wydawałoby się, że zajmowanie się tą dla wielu już archaiczną metodą korespondencji mija się z celem. Przed erą nieustannego postowania na mediach społecznościowych zdjęć okraszonych emotikonami funkcjonowała inna forma przekazywania sobie pozdrowień oraz informacji o miejscach, które odwiedzamy – pocztówki. Słowo „pocztówka” od razu przywołuje na myśl obrazy dawnych czasów, kiedy to komunikacja pisemna była nie tylko niezbędną formą kontaktu, ale także swego rodzaju rytuałem towarzyszącym podróżom, wakacjom i wydarzeniom rodzinno-społecznym. Jednak pocztówka to nie tylko kartka z wiadomością. To także fragment historii, który przechowuje w sobie upamiętnienie jakiegoś wydarzenia albo wizerunek miejsca, czasem uchwycony w sposób tak sugestywny, że po latach pozwala nam przenieść się w dawne czasy. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednemu z najbardziej uroczych i fascynujących świadectw historii Włocławka – starej pocztówce.


Krótka historia pocztówki

Kartka pocztowa narodziła się już w XIX wieku. Nie wiadomo kto dokładnie wysłał pierwszą w historii pocztówkę, natomiat do jednej z najstarszych należy nadana w 1840 roku kartka przez pisarza Theodora Hooka, który postanowił wysłać kartkę… Do samego siebie. Polskie słowo “pocztówka” zostało wymyślone przez Henryka Sienkiewicza w 1900 roku w ramach konkursu. Nie trudno się domyślić, iż taka forma korespondencji szybko zdobyła popularność.


Kartki z Włocławka

Najstarsze kartki pocztowe z naszego regionu pochodzą już z początku XX wieku, jeszcze z czasów zaboru rosyjskiego. Jednym z twórców pierwszych widokówek z Włocławka był fotograf Bolesław Sztejner, który zasługuje z całą pewnością na swój osobny artykuł. Pierwsze kartki ze zdjęciami włocławskim zakładów przemysłowych Sztejner wydawał już w 1902 roku. Innym znanym twórcą pocztówek był Zdzisław Arentowicz, parton Biblioteki Miejskiej we Włocławku. Jego nakładem publikowane były widokówki z urzekającymi ujęciami przedwojennego miasta.

  • Katedra, pocztówka z 1903r.
  • Katedra, pocztówka z 1903r.

W okresie PRLu dużą popularnością cieszyły się pocztówki wydawane nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej. W szczególności warto wyróżnić popularną serię widokówek z 1975 roku. Autorami zdjęć byli m.in. Zbigniew Gudanowicz, K. Kaczyński, Jan Tymiński czy Henryk Grzęda. Nie brakowało widokówek nie tylko przedstawiających nasz region, ale także upamiętniające ważne

  • Hotel Kujawy, pocztówka z 1975r., skan własny
  • Muzeum Kujawskie, pocztówka z 1975r., skan własny
  • Zakłady Azotowe, pocztówka z 1975r., skan własny
  • Zespół Szkół Zawodowych, pocztówka z 1975r., skan własny
  • Plac Wolności, pocztówka z 1975r., skan własny
  • Osiedle "Zazamcze", pocztówka z 1975r., skan własny
  • Włocławskie Zakłady Ceramiki Stołowej, pocztówka z 1975r., skan własny

Pocztówki zatem to nie tylko proste wiadomości ze zdjęciem wysyłane pocztą do bliskich. Kartki te stanowią także swoistą kapsułę czasu przechowując pamięć o przeszłości naszego regionu.

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij