Park Łokietka, widok na Pałac Bursztynowy

Park Łokietka – Garść wspomnień i ciekawostek

Park Łokietka to urokliwe miejsce, w którym już od ładnych lat spędzają włocławianie pochodzący z pobliskich osiedli mieszkaniowych oraz również organizowane są różne wydarzenia kulturowe czy patriotyczne. Warto zatem dobrze zaprezentować to miejsce oraz przedstawić garść ciekawostek na jego temat. Zapraszam zatem do tego krótkiego artykułu z autorską galerią zdjęć!


O Parku i jego historii parę słów

Park im. Władysława Łokietka to urokliwy park założony w 1968-1969r. znajdujący się Wschodzie Mieszkaniowym przy ulicach Reymonta, Kraszewskiego, Okrężnej, Kasprowicza oraz Traugutta i obejmuje tereny wielkości ok. 4,5 ha. Przez następne lata park przechodził przebudowy, jak np. w 2014 roku, gdzie m.in. dokonano gruntownej przebudowy alejek w parku. W roku 1998 na skraju parku wybudowano Pomnik Armii Krajowej według projektu Antoniego Bisagi z inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we Włocławku. W marcu 1983r. ruszyła budowa charakterystycznej Parafii Najświętszego Zbawiciela, która trwała do lat 90tych, choć jeszcze w trakcie budowy i prac wykończeniowych odbywały się w niej msze święte i nabożeństwa.

Jeszcze zanim powstał Park Łokietka w latach 30stych zaczęła się rozbudowa tej części miasta. Wytyczono wtedy ulice Władysława Reymonta oraz drugą część ulicy Jagiellońskiej (wtedy ul. Zdrowa) od ulicy Chmielnej do obecnego parku Łokietka. Wzdłuż ulicy Jagiellońskiej prowadzącej do samego parku wytyczono skwer, na którym sadzono drzewa oraz stawiano ławki. W latach 60tych przed samym powstaniem parku zaczęto na ul. Jagiellońskiej stosować tzw. budownictwo plombowe, czyli wypełnianie przestrzeni między budynkami innymi budynkami. Małe skwery, które wciąż są obecne na tej ulicy, ustąpiły swej roli nowym większym terenom zielonym. Mieszkańcy mogli w końcu odpocząć od miejskiego zgiełku!

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej
Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej

Pałac Bursztynowy

Na przeciwko parku przy ul. Okrężnej leży wyjątkowy obiekt, jakim jest Pałac Bursztynowy. Jest to stosunkowo młody obiekt bez dłuższej historii jednak warty uwagi, przede wszystkim turystów z poza miasta. Budowa budynku trwała przez 38 miesięcy od 26 maja 2006 roku do lipca 2009 roku, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 5 grudnia 2009 r. Inwestorem budynku był Krzysztof Grządziel, a architektem Wojciech Bromirski. Pałac pełni funkcję hotelu z 30 pokojami, restauracją oraz mini spa wraz z sauną fińską i masażem. Oprócz tego wokół pałacu znajdują się ogrody z licznymi alejkami, fontannami i rzeźbami. W pałacu organizowane są dodatkowo imprezy okolicznościowe, koncerty oraz kręcono w nim ujęcia do teledysków czy filmów. Pałac Bursztynowy stanowi siedzibę fundacji „Samotna Matka” o czym mówi napis zdobiący budynek „W Hołdzie Mojej i Wszystkim Mamom”.

Widok na Pałac Bursztynowy
Widok na Pałac Bursztynowy

Park Łokietka w obiektywie!

A oto mała galeria autorskich zdjęć Parku Łokietka zimą 2022 roku:

  • Parafia Najświętszego Zbawiciela we Włocławku
  • Park Łokietka, widok na parafię
  • Park Łokietka, widok na Pałac Bursztynowy
  • Park Łokietka, widok na Pałac Bursztynowy
  • Park Łokietka, widok na Pałac Bursztynowy
  • Górka saneczkowa
  • Parafia Najświętszego Zbawiciela we Włocławku
  • Park Łokietka, widok na górki

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij