Siedziba loży masońskiej przy ul. Królewieckiej

Niezwykłe, zapomniane zabytki z Włocławka i okolic – cz. 1

Historia naszego miasta jest bardzo bogata i sięga czasów Bolesława Chrobrego! Ze względu na swoją długą historię Włocławek jest wciąż pełen reliktów przeszłości, które przetrwały do naszych czasów pomimo szeregu czynników takich jak pożary czy wojny. O ile większość zakamarków miasta jest bardzo dobrze znana jego mieszkańcom, tak Włocławek wciąż skrywa w sobie miejsca, które o mało znanej lub nawet kompletnie zapomnianej historii… W tym artykule pragnę przedstawić kilka wybranych miejsc, które są mało znane, lecz kryją w sobie bogate dzieje!


Port Zimowy

Jest to dawny port znajdujący się na Zawiślu w pobliżu mostu im. Śmigłego-Rydza. O obiekcie nie ma za wiele informacji. Na pewno co najmniej od lat 60-tych. było to zimowisko statków i siedziba strażnika Zarządu Dróg Wodnych. Port obecnie nie funkcjonuje prawidłowo przez zbyt niski poziom wody poniżej włocławskiej zapory. Poza tym znajduje się w stanie zrujnowanym.

 • Port zimowy we Włocławku
 • Port zimowy we Włocławku

Pozostałości dawnego mostu na Wiśle

Pomimo upływu lat z wód Wisły wciąż wynurzają się pozostałości dawnego drewnianego mostu łączącego brzegi rzeki. Konkretniej, to ruiny mostu wybudowanego przez Niemców podczas I wojny światowej w roku 1915. Most ten był wtedy wielokrotnie burzony przez siły rosyjskie i niemieckie stosujące taktykę „spalonej ziemi”.

 • Pozostałości dawnego mostu na Wiśle
 • Drewniany most na Wiśle, XX wiek

Loża masońska

Przechodząc ulicami Włocławka mało kto zastanawia się, jaką historię mogą skrywać zrujnowane kamienice. Takim niepozornym budynkiem jest mała kamienica przy ul. Królewieckiej 14. W okresie Księstwa Warszawskiego we Włocławku funkcjonowała Loża Masonerii. Jej siedziba mieściła się właśnie w tych kamienicach. „Doskonałe Zjednoczenie na Wschodzie Włocławka pracujące” zostało rozwiązane w 1822r., jednak ślad po ich działalności w tym miejscu pozostał po dziś dzień.

 • Siedziba loży masońskiej przy ul. Królewieckiej
 • Siedziba loży masońskiej przy ul. Królewieckiej
 • Symbole masońskie

Grodzisko Obronne w Zarzeczewie Starym

Wiele osób zapewne słyszało o grodzie w Biskupinie z czasów Piastów. Mało kto jednak wie o istnieniu śladów po takiej osadzie nad Wisłą tuż obok naszego miasta! Grodzisko w Zarzeczewie jest datowane na XII wiek i obejmuje kilkanaście hektarów powierzchni. To obronne osiedle otacza od północy podgrodzie zamknięte wałem oraz dwie inne otwarte osady znajdujące się po stronie południowej i wschodniej. Z lotu ptaka można zaobserwować ślady dawnych chat, palenisk, wałów i innych pozostałości osiedli. Podczas wykopalisk w tym miejscu udało się znaleźć dość liczny zbiór zabytków, w tym ułamki glinianych naczyń, kości zwierzęce. Do grodziska można dotrzeć od strony wsi Urszulewo lub Krępiny.

 • Grodzisko w Zarzeczewie
 • Grodzisko z lotu ptaka, Zarzeczewo
 • Grodzisko w Zarzeczewie
 • Wykopaliska, grodzisko w Zarzeczewie

Cmentarz wojenny w Lubaniu

W dniach 11-13 listopada 1914 r. miała miejsce Bitwa pod Włocławkiem, w której brały udział wojska niemieckie pod dowództwem generała Paula von Hindenburga przeciwko wojskom rosyjskim (wtedy miasto znajdywało się pod zaborem rosyjskim). Po zakończeniu konfliktu powstało kilka cmentarzy, m. in. ten w gminie Lubanie. Obecnie cmentarz, choć w pewnej formie zachowany do dnia dzisiejszego, został zapomniany. Według przypuszczeń pochowani są na nim najprawdopodobniej żołnierze rosyjscy.

 • I wojna światowa, cmentarz wojenny w Lubaniu

Źródła:

Zdjęcia zostały wykorzystane na mocy prawa cytatu, a źródła zdjęć znajdują się w linkach.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij