Stara gazeta – obraz dawnego miasta

Jakieś półtora roku temu napisałem artykuł, w którym wymieniłem listę dawnych tytułów prasowych, jakie były w naszym regionie wydawane. Bardzo wówczas zainteresował mnie fakt, jak wiele dzienników, tygodników czy miesięczników ukazywało się we Włocławku. Do tej pory odkrywam nowe tytuły wydawane przez małe wydawnictwa lub także lokalne zakłady, jakie istaniały jeszcze przed II wojną światową. Do pewnych rozmyśleń w temacie dawnej lokalnej prasy nakłoniła mnie pewna stara gazeta, która nie tak dawno wpadła mi w ręce…


Stara gazeta z poprzedniego stulecia!

Któregoś dnia trafiłem na ogłoszenie z numerem Expressu Kujawskiego, dziennika wydawanego w naszym mieście na długo przed II wojną światową. Jest to mianowicie „Express Kujawski”, numer z 16 września 1934 roku, na 5 lat przed wybuchem wojny. To był pierwszy raz, kiedy obcowałem ze starą gazetą i tak starym papierem ogólnie. Oczywiście, po obadaniu tego numeru nasunęło mi się trochę wniosków. Przede wszystkim spróbowałem poszukać trochę informacji na temat tego numeru w internecie. Doszedłem do wniosku, że przy takim ogromie tytułów prasowych z Włocławka bardzo mała ilość została udostępniona w wersji zarchiwizowanej online, przez co nie wiele informacji można na ich temat uzyskać.

Tylko ograniczona ilość numerów jest dostępna w archiwach online, źródło: kpbc.umk.pl

Zacząłem się więc zastanawiać, ile musi istnieć takich numerów poszczególnych pism, które przepadły na zawsze nie będąc zachowanymi w żadnym archiwum, bibliotece czy w prywatnej kolekcji. Nie brakowało przecież dość niszowych obecnie pism, jak wydawane przez Fabrykę Bohm „Promień Słońca”. Zapewne też nie brakuje zaginionych numerów w przypadku dzienników, ze względu na ich ogromną ilość, zwłaszcza, jeżeli mowa o dziennikach funkcjonujących nieprzerwalnie przez wiele lat. Warto się więc zastanowić mając na uwadze powyższe fakty, jak duża ilość informacji o naszym mieście sprzed ok. 100 lat mogła przepaść. Ale… Jakie to ma właściwie znaczenie?


Tajemnice w prasie zapisane

Dawna prasa stanowi nośnik wielu cennych informacji odnośnie życia codziennego we Włocławku w poprzednim stuleciu. W szczególności tyczy się to tygodników i dzienników, czyli pism, które w miarę krótkich odstępach czasu aktualizowały wieści z naszego regionu, opisywały jego życie codzienne, problemy i sukcesy. Prasa lokalna może lepiej opisywać życie codzienne dawnych mieszkańców naszego miasta niż inne przekaźniki wspomnień, jak zdjęcia, książki czy dokumenty. Poza wieściami z życia codziennego, niektóre tytuły, takie jak Express Kujawski, opisują także wydarzenia ze świata oraz kraju, często poruszając tematy polityczne, co może dawać obraz nastrojów społecznych dawnej epoki. Jednak jedną z najciekawszych rzeczy, jakie może nam zaoferować stara gazeta jak chodzi o wiedzę o naszym regionie, są… Reklamy.

  • Express Kujawski, nr. z 16.09.1934r.
  • Stare reklamy, Express Kujawski
  • Stare reklamy, Express Kujawski

Stare reklamy umieszczane najczęściej na ostatnich stronach wybranych numerów pozwalają nam zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto pod kątem znajdujących się w nim zakładów pracy, miejsc towarzyskich i związanych z kulturą. Pozwalają także na prześledzenie historii niektórych starych budynków w naszym mieście poprzez ukazanie nam ich dawnych funkcji. To wszystko sprawia, że warto dać szansę starej dobrej gazecie, bo kto wie, jakie sekrety może ona skrywać?


Kilka słów o starych gazetach

Przechowywanie i kolekcjonowanie starych gazet nie jest prostym zadaniem i trzeba mieć wiele rzeczy na uwadze. Przede wszystkim zajęcie to wiąże się oczywiście z obcowaniem ze starym papierem, który jest dość wrażliwy. Z tego powodu należy unikać promieniowania UV, które może mieć zły wpływ na stary papier. Samą gazetę należy utrzymywać we względnej czystości oraz przechowywać w niewilgotnym miejscu, z dala od grzyba. Rekomendowane jest w tym przypadku używanie pudełek archiwizacyjnych. Nie tylko jednak czynniki atmosferyczne mogą narazić gazetę na uszkodzenia. Również należy unikać zginania takiej gazety. Stary papier jest bardzo delikatny i kruchy, więc nie trudno o uszkodzenie takiej gazety przy nieostrożnym obcowaniu z nią. Jeżeli gazeta już została złożona wcześniej, nie należy jej „nadwyrężać” oraz zmieniać tego stanu rzeczy.


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij