Reklama pracowni B. Sztejnera

Bolesław Sztejner – Twórca wspomnień

W artykule z poprzedniego miesiąca na temat starych pocztówek oraz o wspomnieniach, jakie ze sobą niosą, wspomniałem o pewnym człowieku. Człowieku, który był twórcą jednych z najstarszych pocztówek z naszego regionu. Odpowiadał on nie tylko za fotografie, ale także nakład tych widokówek z miejską panoramą sprzed ponad 100 lat! Bolesław Sztejner, bo o nim właśnie mowa, stworzył jednak nie tylko najstarsze włocławskie pocztówki, ale także odpowiadał za wiele znanych dziś starych fotografii z dawnego Włocławka. Jak zapowiadałem w artykule na temat pocztówek, dziś artykuł o Bolesławie Sztejnerze – twórcy wspomnień!


Początki kariery

Bolesław Julian Sztejner urodził się w 1861 roku i na początku działał głównie w Warszawie. Jego działalność we Włocławku rozpoczęła się dopiero później, gdy trafił do zakładu Andrzeja Eichenwalda, doświadczonego fotografa i malarza. Brat Andrzeja Eichenwalda – Aleksander – również poświęcał się fotografii działając jednak w Moskwie. Sztejner był uczniem Eichenwalda, pracowali razem w zakładzie przy ul. Nowej 15. W 1887 roku Sztejner przejął zakład. „Mistrz włocławskiej fotografii” pracował pod takimi adresami jak ul. Żabia 9, ul. Żabia 13, ul. 3 Maja 11, ul. Cyganka 13 czy też ul. Piekarska 4. Już w 1902 roku wykonywał zdjęcia lokalnych zakładów przemysłowych wydając je później jako pocztówki nakładem własnym. Oprócz fotografii z Włocławka, Ciechocinka czy też innych zakątków Kujaw Sztejner uwiecznił także wiele elementów kujawskiej kultury, jak chociażby stroje ludowe.

  • Reklama pracowni B. Sztejnera
  • Reklama pracowni A. Eichenwalda

Renoma za życia

Bolesław Sztejner miał już za życia wyrobioną renomę znakomitego fotografa, mistrza w swoim fachu. Świadczył o tym chociażby fakt, iż u Sztejnera fotografowała się elita naszego regionu – właściciele kamienic i fabryk, społecznicy czy oficerowie 14. Pułku Piechoty. Wśród znanych w regionie postaci historycznych, jakie Bolesław Sztejner miał okazję fotografować, był Jerzy Bojańczyk. Sztejner ze względu na swoją renomę cieszył się także szacunkiem innych fotografów. Sam miał swojego ucznia, jakim był Karol Szałwiński, który idąc śladami Sztejnera również otworzył swoją pracownię artystyczną we Włocławku przy ul. 3 Maja 15.

  • Jerzy Bojańczyk, fot. Bolesław Sztejner
  • Autoportret Karola Szalwińskiego

Zasługi dla regionu i spuścizna

Sztejner angażował się często w działalność społeczną i kulturową w regionie. Był członkiem Cechu Rzemiosł Różnych we Włocławku. Oprócz tego działał w Ochotniczej Straży Ogniowej, gdzie od lat 90-tych XIX wieku był jej naczelnikiem. Fotograf zmarł w 1921 przeżywszy 60 lat, jednak pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę. Jego fotografie dają nam niezwykły wgląd w dawny Włocławek sprzed ponad 100 lat. Sztejnerowi udało się uchwycić w piękny sposób ulice dawnego Włocławka. Dzięki jego zdjęciom możemy także zobaczyć wiele budynków, które już dziś nie istnieją, jak chociażby siedziba Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Jego zdjęcia obecnie można odnaleźć w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej czy Muzeum Warszawy. Fotografie, które po sobie pozostawił, są jednymi z najbardziej znanych starych fotografii dawnego Włocławka…

  • Włocławskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu
  • Widok na most i ul. Wyszyńskiego
  • Plac Wolności
  • Kamienice Barokowe na Starym Rynku

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij