Pamięci Polaków poległych podczas walk zaborców niemieckich z rosyjskimi w ramach operacji Łódzkiej

11 listopada – znaczenie daty w historii Włocławka

Dzień 11 listopada to data kluczowa dla historii Polski. Ten dzień jest narodowym Świętem Niepodległości, więc z tej okazji na terenie całego kraju trwają różne uroczystości związane z obchodami święta. Podczas 104. rocznicy odzyskania niepodległości w naszym mieście miały miejsce m.in. Bieg Niepodległości, przemarsz z flagą, czy też msze święte. Przy okazji tego święta warto pochylić się trochę nad historią związaną z tą datą. Dlatego chciałbym przedstawić garść faktów na temat znaczenia tej daty w historii naszego miasta!


Bitwa Pod Włocławkiem

28 lipca 1914 roku wybucha I wojna światowa, a co za tym idzie konflikt między zaborcami. Daje to Polakom szansę na odzyskanie wolności. Już na początku sierpnia rozpoczynają się starcia wojsk niemieckich z rosyjskimi zaborcami w naszym regionie. Często stosowano taktykę spalonej ziemi niszcząc kluczowe obiekty. Do ostatecznego starcia doszło 11 listopada 1914 roku.

Do dużych starć doszło wtedy na terenie Zazamcza. W bitwie wykorzystywano broń palną oraz artylerię, przez co ucierpiało wiele budynków. W wyniku starć dochodziło także do licznych pożarów, które strawiły wiele budynków w mieście. Podczas bitwy aktywnie uczestniczyli włocławianie jako sanitariusze pomagając żołnierzom obu stron konfliktów oraz poszkodowanym mieszkańcom. Aktywnie działali strażacy walcząc z niszczycielskimi skutkami działań wojennych, czyli m. in. pożarami czy też gruzowiskami. W wyniku bitwy Rosjanie zmuszeni byli do wycofania się w kierunku wschodnim, a Włocławek został na następne 4 lata zajęty przez Niemców.

Na skutek tej wielkiej bitwy zginęło wiele tysięcy żołnierzy obu stron oraz zwykłych cywilów. Zniszczonych zostało wiele budynków, torów kolejowych czy też most na Wiśle. Miasto przez okres niemieckiej okupacji musiało się odbudować i powstać z kolan, czemu nie sprzyjał duży kryzys gospodarczy na skutek wojny i okupacji. Trafienie miasta w ręce Niemców po 4 latach miało jednak swój pozytywny skutek…

  • I wojna światowa, cmentarz wojenny na ul. Wienieckiej
  • Niemieccy żołnierze przy wodopoju
  • I wojna światowa, pożary w mieście

Walka o Niepodległość

Jest rok 1918. Okupant niemiecki w końcowym okresie wojny zmagał się z licznymi problemami na frontach wojny, m.in. nastąpiły liczne bunty w armii w związku z rewolucją w Niemczech. We Włocławku do takiego buntu doszło 9 listopada, gdzie zbuntowało się wówczas ok. 600 żołnierzy. Problemy niemieckiego okupanta wykorzystały władze miasta do podjęcia negocjacji z Niemcami oraz organizowania Straży Obywatelskiej, której zadaniem było przejęcie władzy w mieście. Na skutek negocjacji oraz późniejszego zakończenia i wojny światowej porażką Niemiec postanowiono przekazać część obowiązków Komitetowi Miejskiemu, co było ważnym krokiem w kierunku odzyskania przez Polaków pełnej kontroli nad regionem.

Część miasta jednak wciąż była zależna od Niemiec. Przez następne dni organizowano broń dla Straży Obywatelskiej oraz P.O.W. Przygotowano plan przejęcia zbrojnego miasta oraz wygnania z niego wojsk niemieckich. Plan opierał się na ataku z zaskoczenia, w którym udział mieli wziąć głównie członkowie P.O.W. oraz Straży Obywatelskiej przy wsparciu harcerzy. 11 listopada plan został wdrożony w życie i wykorzystując ten element zaskoczenia odbijano kolejne kluczowe punkty w mieście z rąk Niemców. W akcji wzięło udział ponad 100 osób.


13 listopada Świętem Niepodległości Włocławka?

Do ostatecznego i najważniejszego starcia doszło 12 listopada przy porcie na Bulwarach. Włocławianom udało się skutecznie przejąć port pomimo dużego oporu ze strony okupantów. Niemcy ostatecznie opuścili miasto w nocy z 12 na 13 listopada i tym samym miasto zostało wyzwolone po 123 latach zaborów rosyjskiego i niemieckiego. Włocławek był pierwszym dużym miastem na Kujawach który odzyskał niepodległość. Jak również widać, rzeczywista data odzyskania niepodległości przez Włocławek to jednak nie 11 listopada, a 13 listopada, o czym warto pamiętać!


Miejsce pamięci

W okolicach Michelina znajduje się miejsce pamięci Polaków poległych podczas walk toczonych w ramach Operacji Łódzkiej, w tym wspominana Bitwa pod Włocławkiem. Warto w tym okresie 11-13 listopada odwiedzić to miejsce ratując je od zapomnienia…

Miejsce pamięci Polaków poległych podczas I wojny światowej

(Tekst powstał na podstawie artykułu „I wojna światowa we Włocławku” )

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij