Włocławek tonie w śmieciach

Większość z nas sobie zdaje sprawę z tego, jakim dużym problemem w dzisiejszym świecie są śmieci zalegające tonami na naszej planecie. W naszym mieście swobodnie leżące pojedyncze śmieci na ulicach nie są niczym nowym i zaskakującym. Dla wielu leżąca samotnie pusta plastikowa butelka nie jest niczym zaskakującym ani nie stanowi jakiegoś większego zagrożenia. Wystarczy ją po prostu podnieść i wyrzucić – problem z głowy. Jednak im bliżej obrzerzy miasta z mniejszą ilością zabudowań, im bliżej natury możemy zaobserwować coś zgoła gorszego niż jedna butelka… To co możemy zobaczyć, to piękne połacie natury pokryte horendalną ilością śmieci zalegających latami!


Zaśmiecione miasto, zagrożona natura

Na obszarach pełnych bogatej roślinności, gdzie mieszka duża ilość gatunków zwierząt, zalega gigantyczna ilość odpadów latami pozostawiana przez człowieka. Jedne z największych skupisk odpadów można odnaleźć bez problemu w okolicznych lasach nad Wisłą po obu stronach rzeki, a także na polanach w okolicach Wschodu czy też Zawiśla. Problem nie zamyka się jednak tylko w tych obszarach miasta, bo dotyczy on jego każdej części. W szczególności duże ilości odpadów znajdują się w pobliżu najcenniejszych dla włocławskiej przyrody miejsc, takich jak ściśle chroniony rezerwat przyrody Kulin leżący na Zawiślu. Puste butelki czy puszki po napojach to jedynie wierzchołek góry lodowej, na którą składają się także wyrzucane masowo szkła, porcelana, meble, duże sprzęty AGD, elektronika, opony samochodowe bądź stare zabawki dla dzieci.

  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 05.2023

Bardzo duże składowiska odpadów można napotkać w pobliżu Rodzinnych Ogrodów Działkowych, jak np. R.O.D. „Metalowiec” przy ul. Płockiej lub R.O.D. „Arkadia” i „Agricola” nieopodal Zarzeczewa przy ul. Nizinnej. W szczególności przy dwóch ostatnich wymienionych ogrodach działkowych tuż za ich ogrodzeniami wyrzucano odpady od ostatnich kilku lat prosto na łono cennej natury bogatej w ciekawy wyżynny teren i piękną roślinność. Przynamniej w ciągu ostatnich dwóch lat w tym obszarze stan rzeczy nie uległ widocznie zmianie. Nie można także nie wspomnieć o składowanych odpadach tuż za działkami należącymi do firm położonych przy ul. Płockiej, szczególnie na wysokości dawnej przepompowni Celulozy czy Silosów.

  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 04.2021
  • Zalegające śmieci, zdjęcia z Zawiśla, 04.2021

Jakie z tego wynikają zagrożenia dla przyrody?

Włocławska Dolina Wisły inne naturalne obszary wokół Włocławka są terenami, na których występuje bogata ilość cennych gatunków zwierząt. Można wymieniać liczne gatunki ptaków zamieszkujących te tereny (w tym żurawie, bociany czy nawet orły bieliki). Nie brakuje także ssaków takich jak sarny, wydry czy nawet bobry. Dla tych wszystkich pięknych żywych stworzeń jednak masowe odpady pozostawione przez człowieka stanowią spore zagrożenie. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie biologii, żeby wiedzieć, że różne odpady zostawiane przez człowieka mogą zatruwać glebę czy wodę. Mogą także zatruwać rośliny, przedostawać się do pokarmu zwierząt czy stanowić dla nich pułapkę. Nie brakuje przecież doniesień o tym, jak zwierzęta klinowały się w porzucanych przez ludzi szklanych lub plastikowych pojemnikach. Ludzkie odpady to zagrożenie dla dziesiątek gatunków zwierząt w naszym regionie!


Co na tym traci miasto?

Oczywiście szkody wyrządzane w lokalnym środowisku odbijają się na postrzeganiu miasta oraz jego turystycznej atrakcyjności. Z kolei brak atrakcyjności miasta może odbijać się na jego lokalnej gospodarce. Składowane masowo odpady w pobliżu danych firm lub ogrodów działkowych mogą także odbić się negatywnie na ich wizerunku. Z kolei my, jako mieszkańcy, tracimy przez to piękne obszary naszego miasta, które są nie tylko cenne z przyrodniczego punktu widzenia, ale także jako tereny do rekreacji i wypoczynku. Nie pozwólmy na powolną degradację najcenniejszych skarbów przyrody naszego regionu!


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij