Wieża główna zamku w Bobrownikach

Nie tylko Toruń – Zamki na Kujawach w pobliżu Włocławka

Kiedy mowa o zamkach w Polsce, a w szczególności w naszym województwie Kujawsko-Pomorskim, większości z nas na pewno kojarzy się jedno. Zamek krzyżacki w Toruniu. Jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna Torunia i jedna z niewielu, które przyciągają do tego miejsca. Mało kto jednak wie, ile pobodnych budowli powstawało na Kujawach setki, a nawet tysiac lat temu. Nie trzeba wyjeżdżać daleko poza nasz Włocławek, żeby zobaczyć na własne oczy pozostałości po nich. W tym krótkim artykule przedstawię kujawskie zamki w pobliżu naszego regionu!


Zamek w Bobrownikach

Pierwszym obiektem na liście są ruiny zamku w Bobrownikach. Miejscowość leży ok. 20 kilometrów od Włocławka na prawym brzegu Wisły. Zamek wzniesiono na przełomie XIV i XV w z inicjatywy księcia dobrzyńskiego Władysława Garbacza. W zamku kilkukrotnie gościli m.in. król Kazimierz Wielki, król Władysław Jagiełło i wielu innych władców Ziemi Dobrzyńskiej. Mury tego zamku przetrwały wojnę z Zakonem Krzyżackim oraz „potop szwecki”, od momentu którego zaczął jednak popadać w ruinę, ze względu na m.in. podpalenie przez Szwedów czy też wylewy Wisły. Obecnie pozostały głównie ruiny murów zamku oraz wieży głównej. Teren ruin jest możliwy do zwiedzania, warto jednak zachować ostrożność – teren zamku miejscami bywa nieprzyjazny dla zwiedzających. Lepiej również nie próbować wspinaczki na wieżę główną!

  • Ruiny zamku w Bobrownikach
  • Wieża główna zamku w Bobrownikach
  • Wieża główna zamku w Bobrownikach
  • Mury zamku w Bobrownikach
  • Mury zamku w Bobrownikach
  • Ruiny zamku w Bobrownikach
  • Plaża nad Wisłą, Bobrowniki

Zamek w Raciążku

Ruiny zamku w Raciążku bardzo przypominają zamek bobrownikowski. Historia tych obiektów jednak trochę się różni. Ten gotycki zamek powstał z inicjatywy biskupa włocławskiego Macieja z Gołańczy i przez następne lata pozostawał w rękach biskupów, którzy rozbudowywali obiekt. Do wyniszczenia obiektu przyczyniły się rozbiory oraz polityka zaborcy pruskiego. Zamek w Raciążku został przez nowe władze wskazany jako miejsce do rozebrania. Pomimo tego, fragmenty obiektu, takie jak mury czy piwnice, przetrwały próbę czasu i nadają się do zwiedzenia jako urokliwa ruina skryta pośród drzew.

Ruiny zamku w Raciążku

„Mysia Wieża” w Kruszwicy

Kruszwica w przeciwieństwie do wyżej wymienionych miejsc jest o wiele popularniejszą i bardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną. Dawniej był to okazały zamek wzniesiony w drugiej połowie XIV w. z inicjatywy samego króla Kazimierza Wielkiego. Zamek był wielokrotny trawiony przez ogień oraz kule armatnie. Główną pozostałością tego zamku jest słynna wieża, z którą związana jest legenda o Królu Popielu. Wieża jest popularną atrakcja turystyczną oraz świetnym tarasem widokowym z pięknym widokiem na jezioro Gopło. To jednak nie wszystko. Poza wieżą przetrwały także fragmenty murów oraz piwnice dawnego zamku udostępnione także dla zwiedzających!

Wieża w Kruszwicy

Nie trzeba zatem daleko podróżować, żeby zobaczyć ślady średniowiecznej historii naszego regionu. Kujawskie zamki, to nie tylko Toruń, to większa ilość punktów na mapie Kujaw wartych zobaczenia!

Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij