book opened on white surface selective focus photography

Najlepsze książki o Włocławku na start

Współcześnie w internecie powszechny jest wizerunek Włocławka jako komplentej dziury, którą każdy chce czym prędzej opuścić przy pierwszej lepszej okazji. Tego typu memy czy dowcipy oczywiście aplikują się do większości miast średniej wielkości w Polsce. Pomimo tego ciągle powraca zainteresowanie historią czy kulturą danego regionu. W ostatnich latach obserwujemy ponowne zainteresowanie historią Włocławka w naszym mieście, czego przykładem jest chociażby powrót fajansu do łask. Wiedzę na temat kultury regionu można pozyskiwać na różne sposoby. Nie zawsze są one jednak sprawdzone. Internet czasem nie zawiera wszelkich poszukiwanych przez nas informacji, a długie opracowania napisane trudnym językiem mogą zniechęcać. Dlatego w tym krótkim artykule pragnę przedstawić najlepsze książki które pozwolą się Wam z łatwością zanużyć w głąb naszej historii!


Wycieczka do dawnego Włocławka

Pierwsza książka, którą chciałbym polecić, to „Włocławek na starej fotografii” autorstwa Andrzeja Winiarskiego. Sama książka została skonstruowana w taki sposób, żeby zabierała swojego czytelnika na spacer po ulicach dawnego Włocławka. Poszczególne rozdziały książki opisują poszczególne dzielnice miasta wraz z ich ulicami. Ponadto każda z opisywanych części miasta w poświęconym jej rozdziale zawiera liczne zdjęcia zabierające czytelnika na podróż w czasie. Dzieło pana Winiarskiego jest niezwykle przystępne, a uczestniczenie w tej podróży, na jaką zabiera nas ta książka, jest czystą przyjemnością!


„Parostatkiem w piękny rejs…”

Jest takie jedno przysłowie: „nie oceniaj książki po okładce”. Otóż w przypadku kolejnej książki, którą zamierzam polecić, to przysłowie kompletnie mija się z prawdą. „Włocławek nad Wisłą” pana Sandeckiego z 2015 roku bowiem posiada nie tylko pięknie wykonaną okładkę, ale także i wnętrze. Wykonanie każdej kolejnej strony jest bardzo estetyczne. Pan Marek Sandecki obiera zupełnie inny kurs podróży niż Andrzej Winiarski. Autor zabiera nas na barwny rejs przez Wisłę przedstawiając nam historię miasta od tej strony. Wszystko, co napisałem na temat książki pana Winiarskiego odnośnie treści, fotografii czy języka, znajduje swoje przełożenie również w tej lekturze. Jako, iż książka dotyka tematyki żeglugi oraz pojazdów wodnych, autor dla ułatwienia zrozumienia treści jego dzieła umieścił w nim wykaz ważniejszych skrótów oraz pojęć, przez co odczytanie treści tej lektury nie stanowi wyzwania!

"Włocławek nad Wisłą", Marek Sandecki
„Włocławek nad Wisłą”, Marek Sandecki

W głąb historii!

Wybór kolejnej książki może na pierwszy rzut oka wydać się dość nietypowy. Ostatnia na tej liście pozycja raczej nie będzie łatwo dostępna do kupienia lub wypożyczenia. Mianowicie moim ostatnim wyborem jest „Monografia Włocławka” z 1933 roku autorstwa księdza Michała Morawskiego. Dlaczego postanowiłem wybrać taką starą książkę? Zagłębmy się wpierw trochę w genezę powstania tej monografii. Kiedy monografia została wydana, na tamten czas nie powstało za wiele dzieł, które zbierałyby najważniejszą wiedzę na temat naszego regionu, a następnie przekazywały ją w przystępny sposób. Pomimo upływu lat i miejscami przestarzałego języka, książka ta nadal stanowi świetne i rzetelne źródło wiedzy historycznej na temat Włocławka. Świadczy o tym fakt, że wymienione wyżej lektury czerpały m. in. z tej monografii! Obecnie pełna treść „Monografii Włocławka” dostępna jest za darmo w archiwach cyfrowych online:


Mam nadzieję, że wymienione powyżej książki zaciekawią Was (jeżeli ktoś z czytelników nie miał z nimi wcześniej styczności) oraz zaszczepią w Was zainteresowanie naszą kulturą i historią!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij