"Twórcy regionu" tom. 2

„Twórcy regionu” – parę słów o lokalnej poezji

Kujawy to mały region historyczny Polski, lecz pomimo tego jego kultura jest bardzo bogata i rozwija się nadal do czasów współczesnych. Jednym z przykładów jest nasza poezja, która szczególny rozkwit miała pod koniec XX wieku. O tym, dlaczego te utwory są ważne dla kultury Kujaw świadczą występujące w nich przejawy lokalnego patriotyzmu oraz liczne nawiązania do charakterystycznych elementów przyrody oraz dziedzictwa kulturowego regionu. W tym artykule pragnę przybliżyć garść lokalnej poezji na przykładzie cyklu o nazwie „Twórcy regionu”.

"Twórcy regionu" tom. 2
„Twórcy regionu” tom. 2

Parę słów o serii

„Twórcy regionu” to zbiór wierszy zamieszczanych w „Gazecie Pomorskiej” (wcześniej Gazeta Kujawska) w latach 1993-2009. Serię tomików wydawał Nauczycielski Klub Literacki, założony 15 maja 1987r. przez Antoniego Cybulskiego, jego późniejszego wieloletniego prezesa. Cybulski był także redaktorem całej serii „Twórcy regionu” oraz samemu zajmował się poezją i publikował własne wiersze w tej serii. Pierwsza część cyklu ukazała się w 1993r. i zawierała ponad 170 wierszy 48 autorów. Do dziś ukazało się 8 części tej serii. Wśród włocławskich autorów wierszy z cyklu „Twórcy regionu” można wymienić m.in. Antoniego Cybulskiego, Mikołaja Konczalskiego, Marię Danutę Betto, Cecylię Zielińską, Krystynę Sarnowską, Macieja Aleksandra Majewskiego.

Utwory zamieszczone w serii są tematycznie bardzo różnorodne. Nie brakuje jednak wierszy nawiązujących do naszego regionu, w których artyści dzielą się swoimi przemyśleniami a także odczuciami, które są związane z Kujawami. Przykładowymi wierszami odnoszącymi się do naszego regionu mogą być „Wisło, Ty moja” Stanisława Szade, „Kujawska Madonna” Marzeny Lewandowskiej czy „Świt nad Wisłą” Cecylii Zielińskiej.

Świt nad Wisłą

Wschód płonie
blask przecieka
wachlarzem sosen
i lśni
w szmaragdowej rosie

krzyk dzikiej kaczki
obudził wikliny
mgła kolorowa
wędruje nad Wisłę
i budzi się
włocławski dzień

Cecylia Zielińska, 6.01.1996r.

Powyższy wiersz jest świetnym przykładem tego, jak często wyglądają wiersze zawarte w częściach cyklu. Utwór jest krótkim utworem spisanym prozą, do tego nawiązuje bez pośrednio do regionu. Ponadto zawarte epitety takie jak „szmaragdowa rosa” bądź „mgła kolorowa” budują tajemniczy nastrój wiersza a także malują przed oczami konkretny krajobraz lokalnej przyrody.


O Antonim Cybulskim

Przy okazji artykułu o „Twórcach Regionu” warto poświęcić chwilę uwagi postaci redaktora i jednego z twórców tego cyklu, Antoniego Cybulskiego. Antoni Cybulski urodził się 11 czerwca 1937 w Jaworowie. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończył filologię polską. Przed swoją działalnością w Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwie Kulturalnym oraz Nauczycielskim Klubie Poetyckim pracował jako nauczyciel oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej we Włocławku. W trakcie swojej działalności wydał wiele wierszy i tomików poezji, jak np. „W nadwiślańskim mieście” z 1989. W 2008 roku był laureatem Nagrody Prezydenta Włocławka przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Zmarł w 2016 roku wieku 79 lat.


Źródła:

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Otrzymuj wiadomości e-mail, gdy pojawiać się będą nowe artykuły!
icon

Udostępnij